fot. EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Kościół katolicki w Izmirze będzie użytkowany także przez prawosławnych

Prawosławny patriarcha Bartłomiej i generał zakonu franciszkanów o. Massimo Fusarelli podpisali porozumienie, zgodnie z którym katolicki kościół św. Marii w Izmirze będzie użytkowany również przez lokalną wspólnotę prawosławną.

Według wikariusza apostolskiego Stambułu, bp. Massimiliano Palinuro, jest to „gest braterstwa” wobec siostrzanego Kościoła i kolejny krok na drodze ekumenizmu w nadziei na to, że pewnego dnia możliwe będzie wspólne sprawowanie sakramentów.

>>> Turcja – kraj, który zwraca się ku swej przeszłości

Hierarcha podkreślił, że współużytkowanie świątyni jest czymś bardzo cennym w kontekście tureckim, gdyż nie jest łatwo zbudować tam nowe miejsce kultu. XVII-wieczny kościół w Izmirze, dawna katedra katolicka, został udostępniony prawosławnym za darmo jako „dar miłości”. O umożliwienie korzystania z niego zwrócił się miejscowy metropolita prawosławny, gdyż cerkiew Agia Fotinì jest już zbyt mały na potrzeby tamtejszej wspólnoty greckoprawosławnej.

W tym trzecim co do wielkości i znaczenia mieście Turcji – po Stambule i Ankarze – mieszka około 2 tys. katolików, którzy mają do dyspozycji 12 kościołów. W Izmirze mieszka ponad 4,2 mln ludzi. Jest tam około 6 tys. meczetów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze