Kościół pod… podłogą katedry. Wielkie znalezisko w Opolu
Niezwykłe znalezisko w remontowanej opolskiej katedrze. Trafiono tam na fragmenty średniowiecznego, miejskiego kościoła – jednego z najstarszych na terenie Śląska. Jak podkreślają specjaliści, to jedno z ważniejszych odkryć w skali Polski w ostatnich latach. Profesor Andrzej Legendziewicz z wydziału architektury Politechniki Wrocławskiej opowiada, że odkrycia dokonano, gdy w katedrze była zdejmowana posadzka.
Oczom badaczy ukazały się ceglane elementy architektoniczne. Po ich formach stwierdziliśmy, że prawdopodobnie pochodzą z lat dwudziestych XIII wieku. To jest sam początek miasta Opole – opowiada prof. Legendziewicz. Pytany o to, jakie elementy dokładnie znaleziono i jak zostały zachowane odpowiada: To są tzw. bazy i służki. To są elementy, na których opierała się dekoracja sklepienna, to elementy ceramiczne i kamienne. Część jest świetnie zachowana, gdzie jest dekoracja w formie kwiatów lilii. Część jest niestety zniszczona, ale to wynikało z tego, że obiekt był użytkowany przez prawie 200 lat i elementy ceramiczne się po prostu zatarły. Natomiast mamy jeszcze odsłonięte fragmenty filarów – tzw. transeptu, czyli nawy poprzecznej, gdzie mamy jeszcze ślady tej dekoracji. Więc było jej tam naprawdę dużo.
Archeolodzy cały czas prowadzą na miejscu badania. – Kościół skrywa różne detale. Niektóre bardzo ciekawe. Choćby na kamieniu jest wyryta gra młynek – mówi w rozmowie z reporterem RMF FM prof. Legendziewicz z Politechniki Wrocławskiej.
Galeria (4 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |