Kościół w Azji: niepokój po atakach terrorystycznych w Christchurch
„Okrutna tragedia miała miejsce zaledwie miesiąc po ataku terrorystycznym w Kaszmirze” – powiedział w sobotę bp Theodore Mascarenhas, sekretarz generalny Konferencji Biskupów Indii i dodał: „Ataki to zbrodnie przeciwko ludzkości”. Przypomniał, że w lutym br. ponad 40 osób straciło życie w ataku islamskich terrorystów w Pakistanie: w Pulwama, Dżammu i Kaszmirze.
Z kolei Konferencja Biskupów w większości islamskiej Indonezji wyraziła zaniepokojenie możliwymi skutkami ataków w Christchurch dla katolików w ich kraju. „Katolicy w Indonezji mają nadzieję, że incydent w Nowej Zelandii nie zamrozi relacji między różnymi religiami i grupami etnicznymi” – stwierdzili biskupi.
Zarówno w zdominowanych przez wyznawców hinduizmu Indiach, jak i w Indonezji, wielokrotnie dochodziło do krwawych aktów terroru grup ekstremistycznych wymierzonych przeciwko mniejszościom religijnym. W obu krajach w kwietniu i maju odbędą się wybory parlamentarne. Przypomina się, że kampanie wyborcze prowadzone są czasem z użyciem ostrych debat o podłożu religijnym.
Obserwatorzy w stolicy Indonezji Dżakarcie nie wykluczają, że grupy islamskie mogą planować ataki w odwecie za zbrodnię w Christchurch.
Natomiast Rada Kościołów Malezji zaapelowała do mieszkańców tego azjatyckiego kraju, aby tym bardziej „głęboko docenili jedność, pokój i harmonię w obliczu terroru w Christchurch”. „Prowokacyjna mowa nienawiści nie ma miejsca tu ani gdziekolwiek indziej na świecie” – oświadczyła Rada Kościołów Malezji, do której należy także Kościół katolicki.
Pod rządami premiera Mahathira Mohamada, który sprawuje urząd od prawie roku w muzułmańskiej Malezji stale rośnie presja na chrześcijan. Islamiści w swojej propagandzie podkreślają rzekome zagrożenie dla islamu ze strony chrześcijan i Malezyjczyków chińskiego pochodzenia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |