fot. pressfoto/freepik.com

Kościoły różnych wyzwań wzywają do solidarności i sprawiedliwości zamiast populizmu

Przed zapowiedzianymi na 26 września wyborami do Bundestagu dwa największe Kościoły Niemiec: katolicki i ewangelicki we wspólnym dokumencie wezwały do zaangażowania na rzecz praw człowieka, sprawiedliwości i solidarności. Jednocześnie zaapelowały o zajmowanie wyraźnego i jednoznacznego stanowiska wobec ekstremizmu, „nastrojów populistycznych i podburzających wypowiedzi”.

„Idźcie głosować i umacniajcie w naszym kraju rozumną, solidarną i sprawiedliwą wspólnotę” – napisali w ogłoszonym 1 września wspólnym apelu przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów – bp Georg Bätzing z Limburga oraz Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) – biskup Bawarii Heinrich Bedford-Strohm.

Berlin, fot. EPA/FILIP SINGER

Jako szczególne aktualne wyzwania wymienili oni niedawną klęskę powodzi i pandemię koronawirusa. Oprócz konkretnej pomocy dla wszystkich dotkniętych klęską żywiołową politycy muszą „dążyć do przyszłościowych i trwałych rozwiązań w zakresie odbudowy, ale także do działań prewencyjnych w obliczu przyszłych poważnych katastrof klimatycznych”. W czasie pandemii „w nowy sposób pojawiły się pytania o równość, równouprawnienie i godność ludzką, o wolność człowieka, a także o potrzebę solidarności i sprawiedliwości w społeczeństwie” – podkreślili zwierzchnicy obu Kościołów. Stanowczo wezwano do wzajemnego szacunku, solidarności i sprawiedliwości, wskazując, że „silni pomagają słabym i w ten sposób tworzy się równowaga społeczna”. Postawą solidarną i właściwą jest także niewykluczanie nikogo z powodu przekonań religijnych, koloru skóry, płci, wieku, orientacji seksualnej czy przynależności do grupy społecznej.

>>> Nabożeństwo za ofiary powodzi: „dotknęły nas skutki katastrofy klimatycznej”

Niemieccy politycy podczas kampanii wyborczej, fot. EPA/FILIP SINGER Dostawca: PAP/EPA.

Cztery wyzwania

Biskupi Bätzing i Bedford-Strohm wymienili ponadto cztery konkretne pola działania dla następnego rządu: przed polityką społeczną i polityką rynku pracy stoi zadanie, „aby ludzie mieli dobrą pracę, aby teraz i na starość oni i ich rodziny mogli z niej odpowiednio żyć”. Zagadnieniu cyfryzacji musi „towarzyszyć w znacznie większym stopniu niż dotychczas intensywna debata w społeczeństwie obywatelskim”. Technologia i zmiany cyfrowe muszą „służyć ludziom, a nie na odwrót” – przypomnieli obaj współautorzy dokumentu. W kwestii zmian klimatycznych podkreślili, że ci, którzy nie podejmie już teraz zdecydowanych działań, „obciążą przyszłe pokolenia kosztami i niematerialnymi skutkami naszego obecnego stylu życia”, co byłoby nieodpowiedzialne. Polityka, jak również osobiste wzorce konsumpcji i postępowania, muszą też pamiętać o globalnej solidarności i sprawiedliwości. Jako czwarty temat Kościoły wymieniły politykę wobec uchodźców i ubiegających się o azyl, „ukierunkowaną na godność i potrzeby ludzi”. „Trzeba pokonać nieludzkie warunki na granicach Europy. Osoby, którym grozi utonięcie, muszą być ratowane. Szczególna ochrona rodziny musi dotyczyć także i przede wszystkim rodzin uchodźców” – stwierdza wspólny apel międzykościelny. Jednocześnie nie zawiera on wyraźnego odniesienia do takich spraw związanych z ochroną życia, jak aborcja czy wspomagana śmierć. W tych kwestiach w ostatnich czasach stanowiska Kościołów ewangelickich i katolickiego różniły się.

fot. EPA/MASSIMO PERCOSSI

Biskupi podkreślili też, że przykład Afganistanu i popełnionych tam błędów pokazuje, jak bardzo zagrożone jest „cenne dobro”, jakim są prawa człowieka. Przypomnieli, że godność osoby ludzkiej pozostaje najwyższą normą działania w polityce i społeczeństwie europejskim. „Jako Kościoły, jako chrześcijanie, ufamy w opiekę i wsparcie Boże oraz opowiadamy się za dialogiem i pokojowym współistnieniem ludzi wszystkich religii i światopoglądów”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze