fot. benefit of hindsight, flickr.com

W kościołach, od soboty, mniej wiernych

Od soboty zmniejszy się liczba wiernych mogących jednorazowo przebywać w obiektach kościelnych. To oczywiście w związku z kolejną fazą rozwijającej się epidemii koronawirusa. Zmiany dotykają także najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez wiernych miejsc, w tym sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze.

Wprowadzone ograniczenia wiążą się z koniecznością zachowania limitu jednej osoby na 15 m kw. kościoła lub kaplicy. Dotąd w kościołach strefy czerwonej wymagane było zachowanie dystansu 7 m kw. na osobę. Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak informuje, że od soboty do jasnogórskiej bazyliki jednorazowo będzie mogło wejść 78 osób (dotąd  było to 160), do kaplicy Matki Bożej 25 (wcześniej 60), a do kaplicy Pokuty 15 (wcześniej 36). Gospodarze sanktuarium – ojcowie paulini – przypominają, że cały dzień trwa transmisja liturgii z kaplicy Matki Bożej na jasnogórskim kanale YouTube.

Ograniczenia wstępu na Jasną Górę obowiązywały już wiosną tego roku podczas pierwszej fali epidemii. Wówczas, aby kontrolować liczbę osób przebywających w bazylice i w połączonych z nią kaplicach, zdecydowano o zamknięciu przejścia z bazyliki do kaplicy Matki Bożej, aby do każdego z tych miejsc było oddzielne wejście. Przybywających na Jasną Górę pielgrzymów obowiązuje – podobnie jak obecnie w całej przestrzeni publicznej – przestrzeganie nakazu zakrywania ust i nosa, a także nakazu zachowywania bezpieczniej odległości między poszczególnymi osobami. Przed wejściem do kaplicy Cudownego Obrazu i bazyliki ustawiono pojemniki z płynem dezynfekującym, z których powinni korzystać wierni.

>>> Rzecznik KEP: nowe obostrzenia są trudne dla Kościoła, ale rozumiemy zagrożenie

fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Klasztor 7 października poinformował, że 25 paulinów z Jasnej Góry jest zakażonych koronawirusem. Zakonnicy, u których badania potwierdziły SARS-CoV-2, nie mieli kontaktu z wiernymi. Chorzy zostali odizolowani przez zakwaterowanie poza klasztorem i sanktuarium. Dwóch paulinów zostało hospitalizowanych. Obecnie wszyscy zakażeni wrócili już do zdrowia, nie odnotowano też nowych zachorowań. „W tej chwili nie ma nikogo ani na kwarantannie ani w izolacji. Ostatni ojciec powrócił z izolacji. Udało nam się zwycięsko przejść przez doświadczenie tego zakażenia. Decyzje przełożonych – ojca przeora, ojca generała, były bardzo stanowcze i odpowiedzialne, przy pełnej współpracy z sanepidem” – informuje o. Waldemar Pastusiak.  Paulini zapewniają, że robią wszystko, by modlitwa i pielgrzymowanie na Jasną Górę było bezpieczne. Przestrzenie dostępne dla pielgrzymów są dezynfekowane, nieczynne są jasnogórskie muzea, przestrzegany jest limit osób w świątyni, a pielgrzymi i paulini zobowiązani są do zasłaniania nosa i ust.

Wierzymy, że to wszystko pomoże szybkiej uporać się z pandemią tak, abyśmy mogli tutaj służyć wszystkim pielgrzymom, i aby pielgrzymi mogli czuć się u nas bezpiecznie. Mimo obostrzeń Jasna Góra przez cały czas jest otwarta dla wiernych. (kustosz Jasnej Góry)

Gietrzwałd, fot. Wikipedia

W miniony wtorek na Jasnej Górze rozpoczęła się narodowa nowenna – trwająca dziewięć dni modlitwa o pokój i jedność. Jej kulminacyjnym punktem będą trzydniowe rekolekcje 11-13 listopada, transmitowane w mediach i internecie. Ojcowie paulini zapraszają na nie także protestujących i rozczarowanych Kościołem.

>>> Zakaz publicznych mszy z powodu pandemii to nie atak na Kościół

Limity w Gietrzwałdzie

W związku z nowymi obostrzeniami od soboty w bazylice w Gietrzwałdzie może przebywać jednocześnie nie więcej niż 30 osób – poinformowali kanonicy regularni, którzy opiekują się tym warmińskim sanktuarium maryjnym. Nowe zasady – na tę chwilę – mają obowiązywać do końca listopada. „W związku z tym limitem, chcemy przypomnieć, że bazylika gietrzwałdzka jest jednocześnie kościołem parafialnym mieszkających tu osób. Prosimy zatem wszystkich pielgrzymów, by swoje wizyty w Gietrzwałdzie starali się planować raczej w dni powszednie, by umożliwić naszym parafianom dostęp do niedzielnej mszy św.” – napisano w komunikacie.

unsplash

Opiekunowie sanktuarium poinformowali również, że trwają prace nad uruchomieniem w świątyni kamery do transmisji nabożeństw, a dostawca internetu światłowodowego rozpoczął już prace instalacyjne. Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan. Według przekazów w 1877 r. wizjonerkom ukazała się Matka Boża, która prosiła, by odmawiać modlitwę różańcową. Miała przemawiać po polsku.

Zmiany także w muzeach

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach od najbliższej soboty do 25 listopada będzie zamknięte dla zwiedzających. Placówka zaprasza do zwiedzania Muzeum poprzez wirtualny spacer. Jest to możliwe pod adresem: https://domjp2.pl/wirtualny-spacer/. „Zapraszamy też do śledzenia strony internetowej i profilu na Facebooku. Przygotowujemy program online” – podało muzeum, wyrażając nadzieję, że już w grudniu będzie możliwe ponowne jego otwarcie. W ubiegłym roku placówkę zwiedziło 212 tys. osób, w tym wiele tysięcy osób z zagranicy.

>>> Wejdź do domu Karola Wojtyły. I pomódl się w jego kościele [ZDJĘCIA]

muzeum Jana Pawła II wadowice

Wadowice, fot. wikipedia

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze