Fot. PAP/Leszek Szymañski

Kosiniak-Kamysz: do 31 marca tego roku przedstawimy pierwszy raport dot. Funduszu Kościelnego

Pracujemy na rzecz przedstawienia koncepcji Radzie Ministrów i zgodnie z zarządzaniem do 31 marca tego roku przedstawimy pierwszy raport. Na dzisiejszym posiedzeniu zespołu podzieliliśmy się zadaniami – przekazał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszu Kościelnego.

W piątek odbyło się pierwsze posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszu Kościelnego, któremu przewodniczy wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. „Rozpoczęliśmy prace w zespole, który powołany został na mocy zarządzenia pana premiera Tuska. W zespole są ministrowie odpowiedzialni, z jednej strony nadzorujący dzisiaj Fundusz Kościelny, jak pan minister Kierwiński, ale też ministrowie właściwi do spraw zabezpieczenia społecznego” – przypomniał podczas konferencji wicepremier Kosiniak-Kamysz. „Pracujemy na rzecz przedstawienia koncepcji Radzie Ministrów i zgodnie z zarządzaniem do 31 marca tego roku przedstawimy pierwszy raport. Na dzisiejszym posiedzeniu zespołu podzieliliśmy się zadaniami” – przekazał.

>>> Minister o emeryturach: duchowni nie powinni być zostawieni samym sobie

Głos wszystkich wspólnot religijnych i wyznaniowych ważny

Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że każdy z członków zespołu ma przedstawić propozycję koncepcji odpisu podatkowego. Jak przypomniał, kiedyś taka propozycja była procedowana, jednak prace nad nią przerwano. Zaznaczył, że zespół przeprowadzi analizę sposobów odpisu podatkowego w różnych krajach.

„Będziemy starali się w najbliższych tygodniach przekazać do Rady Ministrów dwie, trzy propozycje, które koalicja – bo to też jest oczywiście rozmowa na poziomie koalicyjnym – będzie mogła wybrać” – powiedział.

Jest koncepcja odpisu podatkowego, pojawiła się również koncepcja związana tylko z zabezpieczeniem społecznym, zabezpieczeniem emerytalnym. Dodał, że dzisiaj na trzy cele z Funduszu Kościelnego trafiają środki oraz że ok. 90 proc. z nich trafia na zabezpieczenia społeczne.

„Na tym temacie najbardziej się skupiamy, na propozycjach płynących od różnych członków zespołu i różnych środowisk partyjnych” – powiedział.

Przypomniał, że w pracach zespołu biorą udział przedstawiciele wszystkich formacji politycznych tworzących koalicję. „Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zaproponować nowe rozwiązania” – powiedział.

Fot. PAP/Leszek Szymañski

Zaznaczył, że rozwiązanie będzie poddane konsultacjom. Początkowo w zespole, później na Radzie Ministrów a następnie ze wszystkimi kościołami i związkami wyznaniowymi w Polsce.

„To jest nasz obowiązek, to jest wypełnienie Konstytucji mówiącej o współdziałaniu państwa z kościołami i związkami wyznaniowymi dla dobra obywateli i dobra wspólnoty” – powiedział.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz został zapytany, czy są już konkretne reakcje dotyczące pomysłów związanych z Funduszem Kościelnym oraz czy występują jakieś różnice między partiami tworzącymi koalicję, jeśli chodzi o konkretne rozwiązania w tej kwestii.

„Oczywiście słyszymy głos mniejszych związków wyznaniowych, które nie są tak liczne jak Kościół katolicki w Polsce – obawiających się, że zostanie naruszone zabezpieczenie społeczne duchownych ich Kościołów” – powiedział wicepremier.

Zapewnił, że głos wszystkich wspólnot religijnych i wyznaniowych, nawet tych najmniejszych, jest bardzo ważny.

Różne poglądy

Wyjaśnił, że po to został stworzony zespół składający się z różnych stron, nie tylko z (przedstawicieli) różnych ministerstw, aby mieć potrzebne dane dotyczące zabezpieczenia społecznego. Stąd, jak zaznaczył, bardzo ważna jest w tym zespole obecność minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która nadzoruje ZUS czy ministra spraw wewnętrznych i administracji, któremu podporządkowany jest Fundusz Kościelny. Kosiniak-Kamysz przyznał, że w koalicji są różne poglądy dotyczące rozwiązań związanych z funduszem.

„Jeśli chodzi o program polityczny i wyborczy, to część partii mówiła o likwidacji funduszu, inni o transformacji, a część nie zabierała w tej sprawie głosu, nie wpisywała kwestii funduszu do swojego programu wyborczego. Dlatego, na jednym z pierwszych posiedzeń Rady Ministrów podjęliśmy decyzję, a premier Donald Tusk wydał stosowne zarządzenie, że powstaje zespół, żebyśmy uzgodnili stanowisko”.

Zaznaczył, że istnieje potrzeba, aby ustawa z 1952 r. została zmieniona. „To dostrzegają również przedstawiciele Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych” – powiedział Kosiniak-Kamysz. Zastrzegł, że „w Konstytucji RP zapisana jest z jednej strony norma mówiąca o autonomii związków wyznaniowych i państwa oraz norma mówiąca o ich współpracy, współdziałaniu na rzecz dobra wspólnego, ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczenia społecznego”. Uważam, że to jest najważniejszy temat” – oświadczył wicepremier. Dodał, że podczas obrad zespołu były podobne zdania. Jak zaznaczył, „nasza koalicja jasno mówi: dialog, porozumienia, współpraca”.

„Tam, gdzie to jest możliwe, będziemy to osiągać. Tam, gdzie to się czasem nie uda, będziemy informować” – zapowiedział.

Fot. PAP/Leszek Szymański

„Jestem jednak dobrej myśli, że najpierw znajdziemy między nami dobre rozwiązanie, zanim przejdziemy do rozmowy ze związkami wyznaniowymi” – ocenił.

Zgodnie z zarządzeniem premiera Donalda Tuska, zespół ma przeprowadzić analizy i wypracować koncepcje zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego a także zasad finansowania m.in. składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych; działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej kościołów i innych związków wyznaniowych, a także odbudowy, konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze