Kostarykanin nuncjuszem apostolskim w Liberii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Franciszek mianował 28 lipca 52-letniego ks. Dagoberto Camposa Salasa z Kostaryki, dotychczasowego radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim w Liberii, przyznając mu jednocześnie tytuł arcybiskupa tytularnego Forontoniany.

Zajmie on miejsce abp. Mirosława Adamczyka, który jest obecnie nuncjuszem apostolskim w Panamie. Jest to pierwszy kapłan z tego kraju środkowoamerykańskiego, powołanego na przedstawiciela papieskiego za granicą.

Nowy nuncjusz ks. Dagoberto Campos Salas urodził się 14 marca 1966 w Puntarenas (Kostaryka). Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1994 jako kapłan diecezji Tilarán-Liberia. Ukończył prawo kanoniczne. 1 lipca 1999 podjął pracę w służbie dyplomatycznej, pracując w przedstawicielstwach papieskich w Sudanie, Chile, Szwecji (i krajach skandynawskich), Turcji i w Meksyku. Po powrocie do Watykanu działał w Sekretariacie Stanu, dochodząc tam do stanowiska radcy nuncjatury. Oprócz ojczystego – hiszpańskiego – zna jeszcze języki angielski i włoski. Obecnie będzie pierwszym nuncjuszem apostolskim z Kostaryki.

Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Liberia 15 grudnia 1927. Pierwszym dyplomatą papieskim w tym kraju (z tytułem internuncjusza) był w latach 1951-61 irlandzki misjonarz, pracujący wcześniej wiele lat w tym kraju abp John Collins (1889-1961). Po nim papieża w tym zachodnioafrykańskim kraju reprezentowało jeszcze ośmiu hierarchów, z których ostatnim był w latach 2013-17 Polak abp Mirosław Adamczyk, mianowany 12 sierpnia ub.r. nuncjuszem apostolskim w Panamie. Od tamtego czasu placówka w stolicy Liberii – Monrovii była nieobsadzona.

Warto jeszcze dodać, że dyplomata papieski, urzędujący na co dzień w Monrovii, jest jednocześnie akredytowany w dwóch innych sąsiednich państwach afrykańskich: Gambii i Sierra Leone.

Kostarykanin nuncjuszem apostolskim w Liberii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze