fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: 700-lecie obchodów uroczystości Bożego Ciała w mieście

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W tym roku przypada 700. rocznica wprowadzenia w Krakowie uroczystości Bożego Ciała. Dokonał tego biskup Nankier w 1320 r., podczas synodu krakowskiego. Obchody jubileuszu odbędą się w kościele Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.

Uroczystościom będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Z okazji jubileuszu w bazylice Bożego Ciała można podziwiać niezwykłą monstrancję, która niebawem zostanie umieszczona w kaplicy wiecznej adoracji w Medjugorie. Jest ona darem pielgrzymów z całego świata.

>>> Boże Ciało w Spycimierzu. Czy słynna procesja po kwietnych dywanach się odbędzie?

Historia krakowskich procesji wiąże się z jedną ze świątyń miasta. W ramach ekspiacji za świętokradztwo (dokonaną w średniowieczu kradzież monstrancji) wybudowano w Krakowie kościół Bożego Ciała

 W XV w. uroczystości w kościele Bożego Ciała były już tak popularne, że nie tylko w samo święto, ale i w oktawie ściągały tu procesje ze wszystkich kościołów krakowskich, również z katedry.

 >>> Boże Ciało – historia jednego z największych świąt w Kościele

Królowa Jadwiga z okazji święta Bożego Ciała uwalniała skazańców. Podczas procesji kapłana niosącego monstrancję podtrzymywali sam król i jego dostojnicy. Udział w procesji traktowano jako publiczne wyznanie wiary, a w czasach rozbiorów i zniewolenia była to także okazja do zamanifestowania tożsamości narodowej i miłości do ojczyzny.

Centralna procesja Bożego Ciała od wieków podążała od katedry na Wawelu na Rynek Główny. Podczas okupacji Hans Frank zabronił tego, a po zakończeniu II wojny światowej procesja mogła podążać tylko wokół dziedzińca królewskiego zamku. Przywrócenie tradycyjnej trasy procesji eucharystycznej stało się możliwe dopiero 14 czerwca 1979 r., po pierwszej wizycie Jana Pawła II w ojczyźnie.

W całej Polsce Boże Ciało zaczęto obchodzić 100 lat po Krakowie.

Zobacz także
Wasze komentarze