Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: 79. Konkurs Szopek Krakowskich

Po przerwie spowodowanej pandemią pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie znów można było oglądać tradycyjne szopki. Organizatorem konkursu na najpiękniejszą z nich jest Muzeum Krakowa.

Witając krakowskich szopkarzy, Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa, wyraziła radość z powrotu po rocznej przerwie konkursu na Rynek. Przypomniała, że w 2018 roku, jako pierwszy wpis z Polski, tradycja ta trafiła na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

>>> Watykan: skąd będzie pochodziła tegoroczna szopka i choinka?

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajduje się Święta Rodzina: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Krakowskie szopki prezentują również sceny z postaciami historycznymi: królami, bohaterami narodowymi oraz legendarnymi postaciami np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem. Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 r., kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia. Wyniki ogłaszane są w następującą po czwartku niedzielę. Spod pomnika Adama Mickiewicza szopki trafiają do Pałacu Krzysztofory, gdzie są oceniane przez jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Od 6 grudnia do 27 lutego przyszłego roku szopki będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, która odbędzie się w Pałacu Krzysztofory.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze