Watykan

Kraków: bezdomni pojadą na rekolekcje z papieżem Franciszkiem

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie wezmą udział w Europejskich Rekolekcjach Radości i Miłosierdzia. Poprowadzi je papież Franciszek w dniach 1113 listopada w Rzymie.

Szacuje się, że na rekolekcje z Ojcem Świętym przyjedzie 6000 osób z całej Europy, w tym 250 osób bezdomnych z Polski. Wśród nich znajdzie się 35 podopiecznych Dzieła Pomocy z Krakowa. Pojedzie z nimi 15 opiekunów, m.in. bracia kapucyni, lekarz i pielęgniarka.

Dla wielu bezdomnych będzie to pierwszy wyjazd za granicę. Właśnie dlatego organizatorzy starają się przede wszystkim skupić na wymiarze duchowym pielgrzymki. W ramach wyjazdu zapewnione są ubezpieczenie, prowiant i odzież. Obecnie trwa kompletowanie potrzebnych rzeczy: środków higienicznych, śpiworów, plecaków, toreb. Wiele udało się już załatwić i opłacić, nadal jednak brakuje środków na finansowe dopięcie przedsięwzięcia. Koszt pielgrzymki to 1200 zł od osoby. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio i jego podopiecznych może wspomóc każdy, przesyłając środki na konto z dopiskiem „Pielgrzymka do Rzymu”. Jak zapowiadają kapucyni, każdy, kto wesprze to dzieło, dostanie pocztówkę z Wiecznego Miasta.

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 11 października. Każdy z obecnych dostał imienne zaproszenie i zapoznał się z programem wyjazdu. Przymierzyli też gadżety na wyjazd – czapeczki, koszulki i polary. W ten sposób będą reprezentować grupę i zaprezentują się przed papieżem.

W programie poza Rzymem jest też San Giovanni Rotondo, Padwa i Asyż. Wszystkie związane są z życiem i działalnością kapucyńskich i franciszkańskich patronów. „Wierzymy, że Europejskie Rekolekcje Radości i Miłosierdzia ukażą uczestnikom, jak cenni są w oczach Pana, a ich miejsce, niezależnie od życiowych ścieżek, jest w centrum Kościoła” – podkreślają pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie.

Pomysł na Europejskie Rekolekcje Radości i Miłosierdzia pochodzi ze stowarzyszenia Fratello z Francji. Zajmuje się ono organizacją wydarzeń dla osób wykluczonych. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: www.fratello2016.org.

Zobacz także
Wasze komentarze