Kraków: dziś III Chrześcijański Kongres Społeczny

W przeddzień uroczystości Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, w piątek w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się III Chrześcijański Kongres Społeczny „Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy! Chrześcijaństwo-Rzeczypospolita-Unia Europejska”.

Podczas Kongresu zabiorą głos m.in. ks. dr Krzysztof Irek, Marek Jurek, Jan Budziaszek, Bernard Antony, Aleksander Stralcov-Karwacki oraz Benedict Ó FIoinn. Wydarzenie odbędzie się 18 listopada w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie dzień później dokonane zostanie uroczyste odmówienie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.

„W czasach, gdy budowanie cywilizacji chrześcijańskiej jest szczególnym zadaniem katolików świeckich i odbywa się na różnych poziomach życia – kościelnym, politycznym, rodzinnym, czyli w szerokim horyzoncie życia społecznego, potrzebna jest inicjatywa, która zbierze razem nasze rozproszone wysiłki, pozwoli na głębszy namysł, a także da szansę by się policzyć tym, którzy angażują się w sprawę budowy społeczeństwa chrześcijańskiego” – wskazują organizatorzy kongresu – Prawica Rzeczpospolitej i Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

W sformułowanej przed Kongresem Deklaracji Intronizacyjnej, „Narodowa Rada Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego z radością przyjmuje zapowiedź ogłoszenia przez Biskupów Polskich Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”.

„Obecny akt uznania królowania Chrystusa nad Polską, spełniany w niepodległym kraju, wyraża równocześnie wiarę tysięcy Polaków w Orędzie przekazane przez Sługę Bożą Rozalię Celakównę i zobowiązania duchowe zawarte w złożonych przed sześćdziesięciu laty Ślubach Jasnogórskich Narodu. Wyrażamy wielką wdzięczność naszym Biskupom za ten akt. Włączamy się weń i będziemy traktować go jako duchową wytyczną naszej pracy” – można przeczytać w deklaracji.

Dwa poprzednie Chrześcijańskie Kongresy Społeczne, które odbyły się w Warszawie i w Poznaniu, zgromadziły rozmaite środowiska opinii chrześcijańskiej – nie tylko z Polski. Spotkania te pozwoliły wymienić się wzajemnymi doświadczeniami, przemyśleniami, ale także nawiązać, czy zacieśnić współpracę pomiędzy poszczególnymi środowiskami biorącymi udział w ChKS. Niewątpliwie także krakowskie spotkanie poskutkuje podobnymi efektami, ale będzie miało ono charakter wyjątkowy – mniej ukierunkowany na sprawy społeczne, bardziej na duchowe.

Podczas II ChKS w Poznaniu Kongres przez aklamację przyjął treść Karty Poznańskiej, w której sformułowano zasadnicze problemy naszego państwa, ale też odniesiono się do opinii chrześcijańskiej w Polsce. „Opinia chrześcijańska powołana jest do solidarnego współkształtowania rozwoju naszego kraju. Musi zachować podmiotowość, wewnętrzną samodzielność i świadomość zasadniczego znaczenia spraw, za które odpowiada. Powinna wskazywać pola odpowiedzialności państwa i oceniać jego działania z tej perspektywy. Przede wszystkim jednak musi być aktywna i solidarna, świadoma swej szczególnej odpowiedzialności za przyszłość Polski” – można przeczytać w Karcie Poznańskiej.

W deklaracji „Czas na narodową koalicję sumień” środowisko ChKS apelowało „do kierownictwa Sejmu Rzeczypospolitej o solidarne i odpowiedzialne poprowadzenie prac nad społecznym projektem ustawy o ochronie życia”, ale też „do otoczenia niezbędną opieką rodzin, kobiet i dzieci doświadczonych szczególnie trudnymi sytuacjami życiowymi, takimi jak przykład niepełnosprawność”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze