epa05632688 A handout frame grab from video footage released via twitter by the Russian Defense Ministry shows Russian frigate Admiral Grigorovich firing Kalibr cruise missiles against tagets in Syria, off the Syrian coast, 15 November 2016. Russian began attacking targets in the besieged city of Aleppo, the Russian Defense Ministry said, putting an end to a ceasefire that lasted about three weeks in war-torn Syria. EPA/RUSSIAN DEFENSE MINISTRY/HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Syria: pierwsze naloty rosyjskich samolotów z baz w Rosji i Syrii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rosja przeprowadziła w czwartek po raz pierwszy liczne naloty na cele w Syrii z użyciem samolotów bojowych, które wystartowały zarówno z baz w Rosji, jak i w Syrii, a także z rosyjskiego lotniskowca – podały rosyjskie agencje, powołując się na resort obrony.

Rosyjskie bombowce strategiczne zaatakowały pociskami manewrującymi na terytorium Syrii obiekty organizacji terrorystycznych Państwo Islamskie i Dżabhat al-Nusra (Front al-Nusra znany też jako Dżabhat Fatah al-Szam) – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Od czasu rozpoczęcia przez Rosję przed ponad rokiem operacji w Syrii w czwartek po raz pierwszy dokonano ostrzału celów pociskami manewrującymi z trzech kierunków. W ostrzale, jak piszą rosyjskie agencje, wykorzystano po raz pierwszy zmodernizowane bombowce strategiczne Tu-95MSM.

Skoordynowane ataki stały się możliwe dzięki obecności u wybrzeży Syrii grupy rosyjskich okrętów, w tym lotniskowca Admirał Kuzniecow.

Pociski manewrujące z powietrza odpalano z rejonu nad Morzem Śródziemnym, a samoloty startowały z jednego z lotnisk na terenie Rosji i po dwóch powietrznych tankowaniach pokonały ponad 11 tysięcy km – zakomunikowano w resorcie obrony. Wg tego źródła trasa przelotu przebiegała nad akwatoriami mórz Północy i Wschodniego Atlantyku; po dokonaniu ataku samoloty wróciły do swej macierzystej bazy.

„Do przeprowadzenia uderzenia bombowo-rakietowego użyto także myśliwców Su-33 z Admirała Kuzniecowa i samolotów szturmowych z bazy Hmejmim (w Syrii)” – podał resort obrony.

Wg niego celem ataków były punkty dowodzenia terrorystów, składy broni i amunicji, sprzęt wojskowy i montownie uzbrojenia. Rosyjskie źródła nie podały, w jakich rejonach Syrii przeprowadzono te skoordynowane ataki.

Wcześniej w czwartek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiadomił o rozpoczęciu przez Moskwę zmasowanego ataku na pozycje bojowników w Syrii w prowincjach Idlib i Hims.

Galeria (5 zdjęć)
Syria: pierwsze naloty rosyjskich samolotów z baz w Rosji i Syrii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze