zdj poglądowe, fot. Pixabay

Kraków: dziś otwarcie wystawy „Historia nićmi utkana”

W gotyckim „Domu pod Krzyżem” dziś o 19.00 odbędzie się otwarcie wystawy „Historia nićmi utkana”. Malarz Matúš Pius Niemiec oprócz swojej twórczości pokaże zbiory najpiękniejszych dawnych szat liturgicznych z Krakowa i okolic. Wystawa stanowi wynik badań artysty nad kruchą formą – haftu, tkaniny i koronki.

– Zabytkowe szaty liturgiczne są dla mnie, dzięki bogactwu ich form, kolorystyce i kruchości, niewyczerpanym stylem do poszukiwań malarskich. Natomiast ich bogata symbolika była dla mnie bramą do świata barokowego theatrum sacrum, w który zagłębiam się coraz bardziej – mówi Matúš Pius Niemiec, pochodzący ze Słowacji artysta.

Na wystawie zobaczyć będzie można wypożyczone od krakowskich zgromadzeń zakonnych czy z podkrakowskiej parafii najpiękniejsze szaty liturgiczne oraz twórczość Matúša P. Niemca i zbiór fotografii.

>>> Teatr Droga – sztuka, która porusza i ewangelizuje [REPORTAŻ]

Geniusze sztuki barokowej

– Wystawa „Historia nićmi utkana” to próba złożenia hołdu anonimowym artystom – tkaczom, krawcom i hafciarzom jak i słynnym geniuszom sztuki barokowej. Łączy ich bliska sobie swoboda twórcza i kunszt. Są to cechy, którym sam próbuję dorównać i chciałbym móc dostrzec je we współczesnej sztuce sakralnej oraz liturgicznej – dodaje Matúš Pius Niemiec.

Liturgiczne szaty i ich kolory wskazują na rytm roku kościelnego, którym przecież jeszcze nie dał dawno żyło prawie całe miasto. Kunszt, z jakim zostały wykonane, mówi nam nie tylko o umiejętnościach naszych przodków, ale również moich wartościach, priorytetach – o tym, czym była dla nich religijna, duchowa rzeczywistość.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze