Fot. materiały prasowe

Kraków: nie będzie żywej szopki u franciszkanów, w zamian transmisja nabożeństw i wspólnego kolędowania

Z powodu pandemii koronawirusa franciszkanie w tym roku nie wystawią żywej szopki w Krakowie. W zamian proponują transmisję nabożeństw i wspólnego kolędowania z kaplicy seminaryjnej.

„Żywą szopkę” od lat budowano na placu przy bazylice oo. franciszkanów naprzeciwko tzw. okna papieskiego. Pojawiały się w niej osoby wcielające się w rolę Maryi, Józefa, Dzieciątka Jezus i pastuszków, a w zagrodach obok były żywe zwierzęta: lama, osiołek, kucyk i owce – wypożyczone z miejskiego ogrodu zoologicznego oraz z Uniwersytetu Rolniczego. Tym razem tej związanej ze świętami atrakcji nie będzie.

>>> Franciszek: choinka i szopka pomagają w kontemplacji Boga 

– Żywej szopce towarzyszyły zawsze: składanie życzeń, modlitwa, wspólne kolędowanie i koncerty. To wszystko w dobie pandemii jest niemożliwe. Nie chcemy, by ludzie tłoczyli się wokół szopki i narażali swoje zdrowie – mówił o. Jan Maria Szewek.

Fot. materiały prasowe

Franciszkanie zapraszają na transmisję nabożeństw i wspólnego kolędowania (https://pl-pl.facebook.com/zywaszopka/; https://www.youtube.com/user/ZakonFranciszkanow).

– Chcemy tak Wam posłużyć, by każdy – ten, kto daleko i ten, kto blisko – poczuł się wyjątkowo dotknięty Miłością samego Boga – zapewnia franciszkański kleryk br. Dawid Furgał.

Od środy 16 grudnia o g. 20.30 franciszkanie rozpoczynają nowennę do Dzieciatka Jezus i różaniec. W Wigilię 24 grudnia o godz. 22.00 zaplanowano kolędowanie z zespołem Fioretti, a w Boże Narodzenie 25 grudnia o godz. 20.00 – adorację Najświętszego Sakramentu. „W ciszy, bez zespołów, występów, artystów, ale z Nim pod jednym dachem będziemy modlić się i dziękować za Was i za cały świat dany i zadany nam do przeżywania tych świąt po chrześcijańsku, czyli przy Chrystusie” – zapowiadają zakonnicy.

>>> Papież Franciszek pobłogosławił figurki Dzieciątka Jezus 

Tradycja „żywych szopek” sięga średniowiecza. Po raz pierwszy taką szopkę zorganizował w 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu. Chciał w ten sposób pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi. W Krakowie pierwsza „żywa szopka” została przygotowana przez franciszkanów w 1992 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze