Kraków i Panama zapraszają

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kraków zaprasza na rocznicę Światowych Dni Młodzieży, Panama na ich najnowszą edycję. Przygotowania do obu wydarzeń trwają...

Praca polskiego misjonarza pomogą w przygotowaniach do ŚDM
Ks. Józef Gwóźdź, werbista, jedyny polski misjonarz pracujący w Panamie, kończy prace nad zbiorem wspomnień dotyczących jego posługi misyjnej w Ameryce Środkowej i Południowej. Publikacja przygotowywana wspólnie z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM posłuży polskiej młodzieży w poznawaniu Panamy przed Światowymi Dniami Młodzieży i będzie jedną z cegiełek projektu charytatywnego Bilet dla Brata 2.0.

fot: zdjęcia z bloga ks. Józefa Gwoźdźa

  – Po naszej styczniowej wizycie w Panamie powstał pomysł, by ks. Józef, który był tam naszym przewodnikiem i angażuje się w przygotowania ŚDM, napisał kilka słów Panamie, swoim powołaniu i swojej drodze duchowe – wyjaśnia ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Promocja książki, która będzie duchowym i organizacyjnym przewodnikiem dla młodzieży planowana jest w połowie września. Będzie to jedna z nielicznych publikacji poświęconych Panamie i jedyna dotycząca Kościoła i kształtu chrześcijaństwa w tym kraju.

Ks. Józef Gwóźdź, werbista, pochodzi z miejscowości Jagiełła Mała na Podkarpaciu. Od czterech lat pracuje w położonej na Morzu Karaibskim prałaturze Bocas del Toro, obejmującej archipelag kilkudziesięciu wysp. Wcześniej studiował w Rzymie i posługiwał na misjach, m.in. w Meksyku i Nikaragui. Obecnie wspiera Komitet Organizacyjny ŚDM Panama 2019 i odpowiedzialnych za organizację polskich grup jadących do Panamy. Prowadzi blog.

fot: zdjęcia z bloga ojca ks. Józefa Gwoźdźa

Projekt Bilet dla Brata 2.0, dedykowany polskiej młodzieży, jest kontynuacją inicjatywy charytatywnej, stworzonej przed ŚDM Kraków 2016 przez polskich wolontariuszy z myślą o dofinansowaniu udziału w spotkaniu młodych rówieśników z byłych republik radzieckich. Obecnie projekt jest dedykowany grupom polskiej młodzieży, które przygotowują się do udziału w spotkaniu młodych w Panamie i poszukują dofinansowania. Według szacunków, na spotkanie z papieżem i młodzieżą z całego świata w styczniu 2019 roku może wyruszyć ok. 2-3 tys. Polaków.

Kraków świętuje rocznicę

 – Światowe Dni Młodzieży nie zostały nam dane tylko dla wzruszających wspomnień, ale przede wszystkim jako zadanie do wypełnienia, które nigdy się nie przedawnia – napisał abp Marek Jędraszewski w zaproszeniu do udziału w obchodach rocznicy ŚDM. Metropolita podkreśla, że ŚDM to dar, za który „powinniśmy nieustannie dziękować”.

W zaproszeniu, abp Jędraszewski pisze, że podczas ubiegłorocznych ŚDM młodzi z całego świata, wraz z papieżem Franciszkiem, biskupami i kapłanami, „składali świadectwo żywej wiary, niegasnącej nadziei i żarliwej miłości, tworząc radosną wspólnotę przyjaciół Jezusa, pokazujących znękanemu światu, że pokój jest możliwy, a spotkanie z miłosiernym Panem zmienia ludzkie serca”. – Pozostaje w nas niezatarty obraz Kościoła, który jest piękny w swej różnorodności, prawdziwie powszechny i tętniący Bożym życiem – stwierdził duchowny, przypominając, że rok temu mieszkańcy Polski i Krakowa doświadczyli „solidarności w tworzeniu wspólnego, dobrego dzieła”.

– Zapraszam przede wszystkim Was, drodzy młodzi przyjaciele, którzy dawaliście i wciąż dajecie wspaniałe świadectwo więzi z Chrystusem Panem. Zapraszam wszystkich, którzy wzięli odpowiedzialność za dzieło Światowych Dni Młodzieży: parafie, które gościły młodych pielgrzymów, komitety organizacyjne, wspólnoty zakonne, które wspierały przygotowania swoją modlitwą, wolontariuszy, bez których niemożliwe byłoby przygotowanie Dni. Zapraszam wszystkich, którzy chcą się włączyć w to wielkie dziękczynienie Kościoła krakowskiego – zachęca arcybiskup.

Młodość – projekt życia
Pod wspólnym hasłem „Młodość – projekt życia” w ostatni weekend lipca w Krakowie odbywać się będą uroczyste obchody 1. rocznicy Światowych Dni Młodzieży. W ciągu dwóch dni zaplanowano katechezę dla młodzieży, koncert w TAURON Arena Kraków oraz uroczystą Mszę św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Kraków i Panama zapraszają
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze