fot. pixabay/iphotoklick

Kraków: prezentacja programu „Ciepły Dom – Ciepły Kościół”

„Ciepły Dom – Ciepły Kościół” to program, którego celem jest pomoc szczególnie w działaniach edukacyjnych w zakresie efektywnego wykorzystywania energii oraz wspieranie osób zagrożonych ubóstwem energetycznym.

„Odpowiedzialne korzystanie z zasobów, termomodernizacje budynków, ograniczanie zużycia paliw kopalnych, to odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do troski o nasz wspólny dom i o ubogich” – mówiła Joanna Zatylna, podczas międzynarodowej VI konferencji Creatio Continua, w tym roku pod hasłem „Znaki harmonii”. Podczas konferencji Creatio Continua w Krakowie Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska zaprezentował swoje działania w ramach projektu solidarności energetycznej. Podsumowano pierwszą część zrealizowanego w roku 2023 programu „Ciepły Dom – Ciepły Kościół”.

>>> Prof. Sobczak: magazyny ciepła nowym trendem w przechowywaniu energii

Inspirujące przykłady

W toku konferencji w jednym z paneli tematycznych dyskutowano nad temat ewolucji więzi społecznych, a dr Jan Śpiewak mówił o deficycie solidarności altruistycznej w praktyce. Określenie to okazało się być trafnym opisem programu katolików dla środowiska, który powstał właśnie po to, aby zmobilizować wspólnotę Kościoła do przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu oraz zwiększenia troski o środowisko. Program jest interdyscyplinarną próbą odpowiedzi na potrzebę towarzyszenia parafianom i wspólnotom Kościoła w trudnym procesie transformacji energetycznej i przeciwdziałania zmianom klimatu.

Zespół programu odwiedził różne wspólnoty parafialne w Polsce, by zobaczyć jak poradziły sobie z termomodernizacjami i ociepleniem swoich budynków. To inspirujące przykłady zaangażowania rad parafialnych i parafian – ekspertów – w działania służące całym społecznościom. Zmodernizowane domy parafialne i plebanie w Łodzi, Koluszkach czy Rawie Mazowieckiej są miejscem spotkań wielu grup i zespołów, dla których parafia jest naturalnym miejscem zarówno modlitwy jak i społecznej aktywności. O tych dobrych przykładach można przeczytać na stronie internetowej programu.

Jaką pomóc oferuje program „Ciepły Dom – Ciepły Kościół”?

Program „Ciepły Dom – Ciepły Kościół” pomaga szczególnie w tych działaniach, które nakierowane są na edukowanie w zakresie efektywnego wykorzystywania energii oraz wspierania osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Dzięki współpracy z zaangażowanymi w działania ekspertami Ruch oferuje aktualne informacje o dostępnych dofinansowaniach oraz doradztwo w zakresie prac termomodernizacyjnych i audytów. 

“Chcemy budować w naszym Kościele na poziomie lokalnym świadomość tego, że w obliczu kryzysów i wielkich wyzwań możemy realnie wpływać na pozytywne zmiany. Odpowiedzialne korzystanie z zasobów, termomodernizacje budynków, ograniczanie zużycia paliw kopalnych, to odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do troski o nasz wspólny dom i o ubogich. Papież szczególnie mocno mówi o tym w najnowszej adhortacji “Laudate Deum – o kryzysie klimatycznym” – mówiła Joanna Zatylna podczas konferencji.

Światowy Ruch Katolików dla Środowiska zachęca do dołączenia do programu wszystkich zainteresowanych parafian, proponuje materiały i pomoc organizacyjną przez stronę internetową.

Pod hasłem „Znaki harmonii” w Krakowie trwa VI dwudniowa konferencja naukowa z cyklu Creatio Continua, pod hasłem „Znaki harmonii” – tych intelektualiści z różnych dziedzin poszukują w ekologii, ekonomii, polityce, duchowości. Wydarzenie odbywa się w auli Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji Krakowskiej. Organizatorzy: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Nottingham University – Centre for Theology and Philosophy, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze