Zdjęcie: o Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, fot. arch

Kraków: udostępniono nieznaną homilię bł. Zbigniewa Strzałkowskiego

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na nowym kanale YouTube poświęconym franciszkańskich męczenników z Pariacoto ukazało się nagranie nieznanej szerszemu gronu homilii bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Głosu męczennika można wysłuchać po 35 latach.

Homilia została wygłoszona 19 października 1985 r., podczas mszy św. ślubnej w Porębie Radlnej. Została udostępniona na nowym kanale YouTube zatytułowanym „MichaliZbigniew” dzięki uprzejmości ówczesnych nowożeńców Bożeny i Marka.

W trakcie kazania przyszły męczennik z Pariacoto zachęca młodą parę do budowania życia na Chrystusie, gdyż, jak podkreśla, jest to fundament i gwarancja tego, że miłość między małżonkami nie ustanie.

>>> Zakonnica z Peru: rozwija się kult bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka

„Odtąd nie ma ciebie Bożeno, nie ma ciebie Marku. Nie możecie iść oddzielnymi drogami, spotykając się od czasu do czasu. Chroniła Was troska rodzicielska. Odtąd będziecie sami. Wy będziecie! Nowa rodzina” – brzmi fragment nauki o. Strzałkowskiego. Franciszkanin podejmuje także wątek patriotyczny, ponieważ prosi małżonków, by swoje potomstwa wychowywali kierując się zasadą „Bóg i ojczyzna”.

Na kanale YouTube poświęconym franciszkańskim męczenników z peruwiańskiego Pariacoto jest dostępna także inna homilia wygłoszona 5 czerwca 1988 r. przez bł. Zbigniewa na mszy św. prymicyjnej o. Jerzego Brusiły OFMConv.

franciszkanie

fot. Cathopic

„Jej fragment stał się tekstem liturgicznym w godzinie czytań na 7 czerwca, czyli we wspomnienie błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Zachęcamy do posłuchania homilii i kazania, a także do subskrybowania kanału, na którym będą pojawiać się dawniejsze, ale też nowe materiały dotyczące męczenników z Pariacoto” – poinformowało Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.

>>> Peru: klerycy z Iquitos zarażeni koronawirusem potrzebują wsparcia

Biuro zachęca także do kontaktu osoby, które posiadają materiały dotyczące o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. „Jednym z zadań Biura jest zebranie spuścizny błogosławionych, zarchiwizowanie jej cyfrowo, tak, aby także przyszłe pokolenia mogły korzystać z daru, jaki po sobie pozostawili. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się świadectwem łask otrzymanych za ich wstawiennictwem, zdjęciami, innymi pamiątkami po błogosławionych” – podkreślono na stronie www.meczennicy.franciszkanie.pl, na której można znaleźć informacje dotyczące życia i kultu błogosławionych z Pariacoto.

Franciszkańscy misjonarze, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, w 1989 r. zaczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca.

Zobacz także
Wasze komentarze