Kraków upamiętni prof. Stanisława Grygiela
Archidiecezja Krakowska postanowiła upamiętnić zmarłego w ubiegłym roku prof. Stanisława Grygiela, czołowego polskiego filozofa i bliskiego współpracownika Jana Pawła II. Jego imię nosi od dziś Fundacja Towarzyszenia Rodzinie. Przygotowano też pamiątkową tablicę poświęconą prof. Grygielowi. O wygłoszenie laudacji poproszono prof. Stephana Kampowskiego z Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Mszę w Sanktuarium Jana Pawła II odprawi dzisiaj o godz. 17.00 abp Marek Jędraszewski.
Jak powiedział Radiu Watykańskiemu prezes Fundacji ks. dr Paweł Gałuszka, nadanie imienia prof. Grygiela wynika z samej jej historii. Pracujący w Rzymie polski filozof od samego początku zaangażował się w pracę fundacji, tworząc jej intelektualne zaplecze. W ten sposób zwracamy uwagę na jego posługę myślenia, jego wkład w rozumienie małżeństwa i rodziny – zaznaczył ks. Gałuszka.
>>> Zmarł prof. Stanisław Grygiel. Był bliskim przyjacielem i współpracownikiem św. Jana Pawła II
Podkreślił, że dziś odwołując się do przesłania prof. Grygiela, na piękno życia małżeńskiego i rodzinnego trzeba otwierać młode pokolenia. „Profesor był filozofem, antropologiem – powiedział ks. Gałuszka. – On patrzył bardzo szeroko na człowieka, starał się go rozumieć w dwóch płaszczyznach: stworzenia i odkupienia. On też jako uczeń Karola Wojtyły, później współpracownik św. Jana Pawła II, odznaczał się szczególną intuicją, jeśli chodzi o czasy, w których dzisiaj przychodzi realizować powołanie do życia małżeńskiego, do życia w rodzinie. Potrafił ukazywać, jak Boże wartości, jak plan Boga względem człowieka można realizować tu i teraz, pośród różnych wyzwań we współczesnej kulturze”.
Fundacja Towarzyszenia Rodzinie, która od dziś nosi imię prof. Stanisława Grygiela, stara się ukazywać piękno życia rodzinnego zbudowanego na sakramencie małżeństwa. Wychodzi też do wszystkich, którzy borykają się z różnego rodzaju trudnościami i problemami. Stąd, jak mówi jej prezes, oferta pomocy terapeutycznej, psychologicznej, ale przede wszystkim wsparcia duszpasterskiego. „Udzielamy różnego rodzaju konsultacji dotyczących małżeństwa, rodziny, powołania do rodzicielstwa, a także prowadzimy szeroką działalność edukacyjną, organizując różnego rodzaju kursy, warsztaty, szkolenia. Natomiast najważniejszym dziełem Fundacji jest organizowany co dwa lata w Krakowie Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny” – powiedział ks. Gałuszka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |