Fot. youtube/Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

Kraków upamiętni prof. Stanisława Grygiela

Archidiecezja Krakowska postanowiła upamiętnić zmarłego w ubiegłym roku prof. Stanisława Grygiela, czołowego polskiego filozofa i bliskiego współpracownika Jana Pawła II. Jego imię nosi od dziś Fundacja Towarzyszenia Rodzinie. Przygotowano też pamiątkową tablicę poświęconą prof. Grygielowi. O wygłoszenie laudacji poproszono prof. Stephana Kampowskiego z Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Mszę w Sanktuarium Jana Pawła II odprawi dzisiaj o godz. 17.00 abp Marek Jędraszewski.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu prezes Fundacji ks. dr Paweł Gałuszka, nadanie imienia prof. Grygiela wynika z samej jej historii. Pracujący w Rzymie polski filozof od samego początku zaangażował się w pracę fundacji, tworząc jej intelektualne zaplecze. W ten sposób zwracamy uwagę na jego posługę myślenia, jego wkład w rozumienie małżeństwa i rodziny – zaznaczył ks. Gałuszka.

>>> Zmarł prof. Stanisław Grygiel. Był bliskim przyjacielem i współpracownikiem św. Jana Pawła II

Podkreślił, że dziś odwołując się do przesłania prof. Grygiela, na piękno życia małżeńskiego i rodzinnego trzeba otwierać młode pokolenia. „Profesor był filozofem, antropologiem – powiedział ks. Gałuszka. – On patrzył bardzo szeroko na człowieka, starał się go rozumieć w dwóch płaszczyznach: stworzenia i odkupienia. On też jako uczeń Karola Wojtyły, później współpracownik św. Jana Pawła II, odznaczał się szczególną intuicją, jeśli chodzi o czasy, w których dzisiaj przychodzi realizować powołanie do życia małżeńskiego, do życia w rodzinie. Potrafił ukazywać, jak Boże wartości, jak plan Boga względem człowieka można realizować tu i teraz, pośród różnych wyzwań we współczesnej kulturze”.

fot. wikimediacommons/By Unknown photographer – nypost.com, Public Domain, https://commons.wikimedia

Fundacja Towarzyszenia Rodzinie, która od dziś nosi imię prof. Stanisława Grygiela, stara się ukazywać piękno życia rodzinnego zbudowanego na sakramencie małżeństwa. Wychodzi też do wszystkich, którzy borykają się z różnego rodzaju trudnościami i problemami. Stąd, jak mówi jej prezes, oferta pomocy terapeutycznej, psychologicznej, ale przede wszystkim wsparcia duszpasterskiego. „Udzielamy różnego rodzaju konsultacji dotyczących małżeństwa, rodziny, powołania do rodzicielstwa, a także prowadzimy szeroką działalność edukacyjną, organizując różnego rodzaju kursy, warsztaty, szkolenia. Natomiast najważniejszym dziełem Fundacji jest organizowany co dwa lata w Krakowie Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny” – powiedział ks. Gałuszka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze