Kraków: XVIII Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej
W dniach 18-26 listopada w Krakowie odbywają się XVIII Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej. Zaplanowano szereg koncertów, konferencję naukową i wydarzenia modlitewne.
22 listopada przypada liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, która patronuje muzykom kościelnym. Z tej okazji w dniach 18-26 listopada w wielu krakowskich świątyniach, jak również w Skawinie i w Czarnym Dunajcu, odbędą się koncerty w ramach kolejnej edycji Dni Muzyki Kościelnej. Nie zabraknie również parafialnych wydarzeń muzycznych, które planowane są w kościele oo. cystersów na os. Szklane Domy (Weekend Muzyki Kościelnej) oraz u oo. pallotynów na ul. Bulwarowej w Krakowie (Koncert Cecyliański).
Inicjatorowi Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej, ks. prof. dr. hab. Robertowi Tyrale, rektorowi Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, zależało na tym, by gromadziły przedstawicieli wszystkich instytucji zajmujących się w różnym zakresie muzyką kościelną w Krakowie.
– Zapraszam do udziału w tych wydarzeniach muzycznych, by choć na moment zatrzymać się i wzbudzić w sobie refleksje nad życiem, nad własną relacją z Panem Bogiem. Celem koncertów jest to, by zbliżały nas do Boga, napełniały nasze serca pokojem i harmonią, dlatego też organizowane są w przestrzeni sacrum – zachęca ks. Grzegorz Lenart, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. Tegoroczne spotkanie, mające bardzo szeroką ofertę muzyczną, rozpoczął koncert jubileuszowy w kościele MB Ostrobramskiej.
19 listopada w kościele Niepokalanego Serca Maryi w Krakowie-os. Rybitwy-Przewóz Jacob Benda (Minnesota/USA) zagra na nowo wybudowanych organach piszczałkowych. Kilka dni później, 25 listopada, abp Marek Jędraszewski podczas Eucharystii pobłogosławi instrument.
20 listopada w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Edukacja muzyczna w służbie Kościołowi”, organizowana przez Katedrę Muzyki Kościelnej UPJPII. – Podczas konferencji dowiemy się, w jaki sposób w różnych krajach przygotowuje się muzyków do pełnienia posługi organisty i do dbania o muzykę liturgiczną. Spróbujemy porównać systemy edukacyjne dotyczące kształcenia muzyków kościelnych ze Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Włoch i Polski – przybliża ks. Grzegorz Lenart.
21 listopada, w wigilię liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, w Wyższym Seminarium Duchownym na ul. Podzamcze 8 będzie można wziąć udział w uroczystych Nieszporach ku czci świętej.
Z okazji 25-lecia Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Kardynała Franciszka Macharskiego w Krakowie w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Uroczysta liturgia będzie również zwieńczeniem dnia skupienia organistów Archidiecezji Krakowskiej. – Wszyscy razem zgromadzimy się, by dziękować Bogu za tę instytucję, która kształci i przygotowuje zarówno pod względem muzycznym oraz liturgicznym do pełnienia posługi organisty w naszych parafiach – mówi ks. Lenart i dodaje, że w 1998 r. ówczesne studium organistowskie zostało przekształcone w archidiecezjalną szkołę muzyczną.
Podczas Mszy św. o animację muzyczną zadba chór szkoły pod batutą prof. Wiesława Delimata, dyrektora placówki, a później odbędzie się koncert uczniów i absolwentów.
Szczegółowy program XVIII Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej dostępny jest na stronie www.muzyka.upjp2.edu.pl.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |