Kraków: zaskakujące odkrycie w krypcie kościoła pijarów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W krypcie kościoła ojców pijarów w Krakowie konserwatorzy znaleźli 59 nisz, w których złożone są relikwie świętych i Krzyża Świętego. Jak podkreślają specjaliści, choć w źródłach archiwalnych były wzmianki o tym, że relikwie zostały tam umieszczone w XVIII wieku, to zaskoczeniem jest, że dotrwały do naszych czasów.

Relikwie zostały odnalezione przez konserwatorów w „świętych schodach” krypty kościoła. Krypta ta została konsekrowana w 1733 r. jako kaplica z ołtarzem „Więzienia Chrystusa”. W głównej jej części znajdują się dwubiegowe schody nawiązujące do „Scala Sancta”, czyli schodów, po których Chrystus szedł przed sąd Piłata.

W XVIII wieku w krypcie kościoła odprawiane były nabożeństwa związane z Męką Pańską. Pod schodami znajdowała się grota wyłożona sztukateriami, w której w okresie Wielkanocy przygotowywano Grób Pański. Tradycja ta przetrwała do dzisiaj. 

Pod każdym ze stopni schodów konserwatorzy odnaleźli otwory, w które wkładane były relikwie. – Z materiałów archiwalnych wynika, że w trzech stopniach znajdują się relikwie Krzyża Świętego, a w pozostałych miejscach relikwie świętych – mówi Karolina Pachota z Firmy Konserwatorskiej Piotr Białko, która prowadzi prace. – Otwory te są niewielkie, ile relikwii się w nich zachowało oraz których świętych, jeszcze nie wiadomo – dodała. Odnalezione relikwie pod nadzorem ojców pijarów mają być zinwentaryzowane i zabezpieczone. 

Fot. główne: pijarzy.pl

Zobacz także
Wasze komentarze