fot. unsplash / Mayron Oliveira

Kryzys energetyczny i inflacja podwyższyły koszty pogrzebów

Zakłócone łańcuchy dostaw, rosnące koszty pracy, kryzys energetyczny i inflacja powodują wzrost cen usług pogrzebowych – poinformował w piątek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Wielu przedsiębiorców pogrzebowych czeka do przełomu roku, aby zobaczyć, jak będą kształtować się koszty. Ceny pochówków będą zgodne z ogólnym trendem kosztów konsumpcyjnych” – skomentowała Elke Herrnberger, rzeczniczka Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Przedsiębiorców Pogrzebowych. Obecnie inflacja nadal rośnie: według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, podanych w piątek, ceny konsumpcyjne w październiku wzrosły o 10,4% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. „Jest to dla Niemców największy wzrost od blisko 70 lat” – podkreśla RND.

fot. Justyna Nowicka

Branża pogrzebowa dotknięta jest kilkoma kryzysami jednocześnie – są to m.in. przerwane łańcuchy dostaw, kryzys energetyczny, rosnące koszty drewna. „Głównym źródłem energii dla większości krematoriów jest gaz. I to w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie. Jednak są też zakłady pogrzebowe, których wzrost kosztów energii prawie nie dotyczy, ponieważ w ostatnim czasie przeszły na fotowoltaikę i samochody elektryczne” – dodała Herrnberger.

Zaznaczyła, też, że trudno w takiej sytuacji o jednolitą prognozę dla całej branży. Od różnych czynników zależy też, czy wariantem droższym okaże się kremacja, czy tradycyjny pochówek. Jej zdaniem „nie powinna o tym decydować cena, lecz wola zmarłego”, a rolą przedsiębiorcy pogrzebowego jest pomoc w wycenie obydwu wariantów. „Ponieważ branża pogrzebowa jest usługą indywidualną, trudno o regulacje mogące spowodować obniżenie kosztów” – podsumowała Herrnberger.

Przeciętny koszt pogrzebu w Niemczech to ok. 13 tys. euro, po uwzględnieniu takich elementów jak trumna i usługi firmy pogrzebowej, opłaty cmentarne (w tym kamieniarz), nekrologi i stypa. W wersji najbardziej oszczędnej całość może zamknąć się kwotą 5-6 tys. euro, w wersji wysokobudżetowej – nawet ok. 19-20 tys. euro.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze