Zdjęcie: pogrzeb dwóch ofiar zamieszek, fot. Orlando Barria, PAP/EPA.

Kryzys na Haiti, są ofiary śmiertelne [GALERIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Policja na Haiti zatrzymała grupę obcokrajowców, w tym pięciu Amerykanów, uzbrojonych w broń półautomatyczną – podaje lokalna prasa. Na wyspie od kilku dni trwają gwałtowne antyrządowe protesty.

Ze względu na nasilenie antyrządowych protestów i bardzo wysoki poziom przestępczości MSZ odradza podróże, które nie są konieczne na Haiti. W kraju nie ma polskiej placówki, więc pomoc Polakom może być ograniczona. Od 7 lutego na Haiti organizowane są antyrządowe protesty. Dochodzi do starć pomiędzy siłami rządowymi a demonstrantami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w wyniku starć rannych zostało kilkadziesiąt osób, są też ofiary śmiertelne. Możliwe są czasowe utrudnienia w ruchu oraz problemy z łącznością komórkową i dostępem do internetu.

„MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w jakichkolwiek demonstracjach – udział obcokrajowców w protestach na Haiti jest nielegalny. Osobom przebywającym na miejscu zalecamy stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz śledzenie komunikatów na temat bezpieczeństwa” – ostrzega resort w komunikacie. Na całym Haiti, w tym w stolicy Port-au-Prince, jest wysoki poziom przestępczości. Dochodzi do morderstw, napadów rabunkowych, włamań do samochodów i domów. Zdarzały się przypadki napaści na turystów przez uzbrojone osoby podszywające się pod policjantów, porwań dla okupu oraz napaści na przyjeżdżających na drodze prowadzącej do lub z lotniska. Turyści fotografujący mieszkańców bez ich zgody mogą spotkać się z agresywnymi reakcjami.

W kraju nie ma polskiej placówki, w związku z tym możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem unijnym, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza Unią Europejską), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w tym kraju placówkę. Pomoc odbywa się na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. MSZ apeluje o zgłaszanie podróży na Haiti w systemie Odyseus.

Galeria (14 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze