fot. pixabay

Krzyż Benedykta – dlaczego używają go egzorcyści? 

Moc Krzyża Świętego jest podstawą naszej wiary, do tego jest czymś sprawdzonym w życiu świętych i wielu chrześcijan.  

Św. Benedykt miał wielkie nabożeństwo do krzyża świętego jako znaku zbawczej miłości Jezusa Chrystusa. Często czynił znak krzyża. Z jego pomocą pokonywał ciężkie pokusy, które na niego spadały.  

Medalik św. Benedykta zwany jest też Krzyżem św. Benedykta. Skutki używania tego znaku widoczne są w wielu uzdrowieniach ciała i duszy, ale przede wszystkim w obronie w niebezpieczeństwach, zwłaszcza związanych z działaniem złego ducha. Trzeba jednak pamiętać, że nie dzieje się to automatycznie. Medalik nie jest amuletem! Należy chronić się przed wszelkimi wyobrażeniami o magicznej sile medalika. Uleganie takim przesądom zagraża życiu duchowemu i jest sprzeczne ze znakiem Chrystusowego krzyża i ze świadectwem życia św. Benedykta. Sam w sobie jest tylko kawałkiem metalu. Aby doświadczyć łask, konieczna jest wiara w Boga, oczywiście praktykowanie tej wiary, zwłaszcza przez modlitwę i oddawanie czci św. Benedyktowi. 

>>>Dziś święto patrona Europy, św. Benedykta z Nursji

Krzyż ten został zaaprobowany przez Kościół w Rzymie w 1857 r. Tym samym Kościół potwierdza, że używanie tego medalika oraz modlitwa przez pośrednictwo Św. Benedykta jest źródłem wielu łask. 

W XVII w. ustalił się ikonograficzny typ medalika z wizerunkiem św. Benedykta na jednej stronie i krzyżem z literami na odwrocie. Po raz pierwszy został wyprodukowany w Niemczech i stamtąd szybko rozprzestrzenił się w całej katolickiej Europie.  

Fot. wikimedia commons/Autorstwa Milki~plwiki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41145999

Znaczenie liter na medalu św. Benedykta 

Wyryte na medalu znaki to pierwsze litery słów modlitwy. Odmawiać ją trzeba szczególnie w chwilach pokus. Szczere zwrócenie się ku Bogu wraz z wezwaniem św. Benedykta odsunie od nas niebezpieczeństwa duchowe. 

Te litery oraz słowa, które one oznaczają, pochodzą z ust św. Benedykta. Litery, które znajdują się pomiędzy ramionami Krzyża: C S P B oznaczają Crux sancti Patris Benedicti – Krzyż świętego Ojca Benedykta. Na pniu Krzyża znajdujemy litery C S S M L – Crux sancta sit mihi lux – Krzyż Święty niech mi przyświeca. Na poprzecznych ramionach widzimy N D S M D, które są pierwszymi literami zdania – Non draca sit mihi dux – Niech szatan nie będzie mi przewodnikiem. Dookoła medalika, na jego obrzeżach znajduje się dłuższy napis: Eius in obitu nro (nastra) praesentia muniamur – Niech Jego obecność broni nas w godzinę śmierci. Na drugiej stronie medalika, dookoła  wypisane są litery: V R S N S M V – Vade retro satana non suade mihi vana – Idź precz szatanie, nie nakłaniaj mnie do złego, S M Q L I V B – Sunt mala quse libas ipse venona bibas – Złe rzeczy czynisz, pij sam swoją truciznę. Dookoła medalika znajduje się także napis, który odwołuje się do imienia Jezusa Chrystusa, wyrażone w monogramie: I.H.S., co oznacza Iesus Hominum Salvator – Jezus Zbawiciel Ludzi.  

Fot. wikimediacommons/Autorstwa Milki~plwiki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41146000

Te cytowane w pierwszym wierszu wypowiedział, doznając silnej pokusy w czasie pobytu na pustyni w grocie, a czyniąc znak krzyża przy wypowiadaniu tych słów, zwyciężył szatana. Drugie zdanie wypowiedział w chwili, gdy jego nieprzyjaciele podali mu zatruty napój. Gdy uczynił znak Krzyża nad kielichem z trucizną, ten zaraz pękł.  

Każdy, kto ma medalik powinien nauczyć się wyrytej na nim formuły, by w przypadku pokusy móc je wypowiedzieć, czyniąc przy tym kciukiem mały znak krzyża na piersi. Jeśli ktoś zapomni słów tej modlitwy, wtedy powinien uczynić znak krzyża i wypowiedzieć: Vade retro satana – Idź precz, szatanie albo: Święty Benedykcie, broń mnie!  

Dlaczego więc często egzorcyści używają krzyża świętego Benedykta? Ponieważ medalik – zgodnie z zamierzeniem świętego Benedykta – ma dopomóc w kształtowaniu w duszy skłonności do współpracy z łaską Jezusa Chrystusa, Zbawiciela Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.  

Również dlatego, że krzyż, który jest znakiem miłości, zwycięża śmierć i grzech, czyli dokładnie to, co na co dzień nas niszczy. Krzyż pokazuje prawdziwe oblicze świata po Zmartwychwstaniu. Pokazuje, że to, co nas rani i boli, może też prowadzić do Pana Boga, do pogłębienia więzi z Nim, jeśli tylko zawsze, nawet w najgorszym położeniu i utrapieniu będziemy zwracać się do Niego. 

>>>Krzyż z emblematem św. Benedykta

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze