Fot. Paweł Krzemiński

Ks. Chromy: podział wokół form przyjmowania Komunii św. – wyzwaniem dla Kościoła w Polsce

Podział wokół form przyjmowania Komunii św. jest dla Kościoła w Polsce wyzwaniem – powiedział ks. Roman Chromy, sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP. Podczas obrad Episkopatu w Łodzi duchowny prowadził spotkanie na temat strategii duszpasterskiej w czasie i po pandemii.

Podczas dzisiejszych obrad biskupi obradowali w pięciu grupach tematycznych. Punktem wyjścia podczas spotkania na temat strategii po pandemii był dokument Papieskiej Akademii Życia z marca br., poświęcony temu wyzwaniu i powszechnemu braterstwu. Dokument bardzo mocno wskazuje na kruchość życia, jako odczucie powszechnie towarzyszące ludziom po wybuchu pandemii Covid-19.

W dyskusji biskupi dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z zaskakującym dla wszystkich wydarzeniami. Mówili o staraniach o to, by godzić wskazania służb sanitarnych, z życiem duszpasterskim, a więc by dbając o bezpieczeństwo wiernych zachować to, co jest misją Kościoła, a więc troskę o zbawienie dusz.

>>> Komisja liturgiczna Episkopatu: komunia na rękę nie jest profanacją

Z pandemią będziemy musieli się mierzyć zapewne przez wiele jeszcze miesięcy, ale powinniśmy cały czas dzielić się doświadczeniami i współpracować – wskazywał ks. Chromy.

– Chodzi też o budowanie jedności pomiędzy duchownymi i wiernymi, zarówno na płaszczyźnie duszpasterskiej jak i dogmatycznej, bo doświadczenie pandemii wskazało też na pewne napięcia, które zrodziło się we wspólnocie Kościoła, choćby wokół formy przyjmowania Komunii św.” – powiedział duchowny.

Fot. cathopic

Biskupi byli zgodni co do tego, że taka sytuacja stanowi wyzwanie do budzenia katechezy formacyjnej, i to skierowanej nie tylko do dzieci i młodzieży ale nade wszystko – katechezy dorosłych.

Jednocześnie ks. Chromy wyraził ubolewanie, że niektóre środowiska Kościoła z dystansem przyjęły wczorajsze oświadczenie Komisji liturgicznej Episkopatu o tym, że komunia na rękę nie jest profanacją.

Zdaniem duchownego, na doświadczenie pandemii można też spojrzeć pozytywnie, co brzmi nieco paradoksalnie. – Sytuacje graniczne ze swojej natury mają to do siebie, że dają do myślenia, dlatego uważam, że potrzebujemy sytuacji granicznych, żeby się ożywić i odczytywać teologię w danym kontekście, „wystawioną” na próbę czasu – ocenił duchowny.

– Pandemia ujawniła także braki w formacji, więc możemy patrzeć na nią również jako na zadanie i wyzwanie – stwierdził sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP. – Z takiej postawy wypływa chrześcijańska nadzieja, że Pan daje nam taki znak, przez który jak to bywało w dziejach – musimy przejść i na nowo w sobie odkrywać kerygmat Dobrej Nowiny – podsumował ks. Roman Chromy.

Dwudniowe, 387. Zebranie Plenarne KEP odbywa się w dniach 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze