Ks. dr Pastwa, ekspert KUL: mędrcy ze Wschodu są symbolem łączenia nauki i wiary
Uroczystość Objawienia Pańskiego powinna we współczesnym kontekście kulturowym i w obszarze komunikowania religijnego sprzyjać podkreślaniu roli nauki w życiu chrześcijan i nie tylko. Mędrcy ze Wschodu są symbolem łączenia nauki i wiary. Świat nauki, w perykopie ewangelicznej o Mędrcach ze Wschodu łączy się z tajemnicą Boga.
Znaczenie święta, które obchodzimy 6 stycznia, może korespondować z rzeczywistością z jaką spotykamy się tu i teraz. – Pandemia koronawirusa ukazała liczne obszary rosnących dysproporcji społecznych, ekonomicznych, także w dostępie do szczepionki przeciw Covid-19. Rolą liderów religijnych, a także osób wierzących powinna być promocja nauki i działań z niej wynikających, aby przezwyciężać zagrożenia zdrowia i życia, lęk oraz poczucie bezsensu czy niepewności – zarówno w perspektywie lokalnej jak i globalnej – przekonuje ks. dr Rafał Pastwa z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.
>>> Bp Mazur: niech w naszych kościołach popłynie modlitwa uwielbienia i dziękczynienia
Nauka i wiara
Ekspert uważa, że w kontekście ostatnich wydarzeń, związanych z pojawieniem się szczepionki, rolą liderów Kościoła rzymsko-katolickiego, zarówno duchownych jak i świeckich, powinno być promowanie nauki oraz ukazywanie jej istotnej roli w życiu osób wierzących. Także w perspektywie obecnej sytuacji epidemicznej, gdy rośnie znaczenie niesprawdzonych, nienaukowych, a w konsekwencji niebezpiecznych informacji na temat szczepień przeciw Covid-19 w przestrzeni nowych mediów, w tym mediów społecznościowych.
– Ponadto promowanie nauki, która przecież nie kłóci się z wiarą – ma istotne znaczenie dla wizerunku i wiarygodności ludzi Kościoła rzymsko-katolickiego, gdyż w związku z licznymi kontrowersyjnymi wypowiedziami osób duchownych i świeckich na temat pandemii koronawirusa i nie tylko – doszło do odmawiania kompetencji naukowych nawet osobom posiadającym tytuły naukowe i dorobek w obszarze rożnych dyscyplin i dziedzin nauki – podkreśla ks. R. Pastwa.
>>> Bp Libera: uczymy się inteligencji serca, prowadzącej do szukania Boga
Nierozwerwalna wolność
W momencie przeżywania Uroczystości Objawienia Pańskiego warto pomyśleć o tym, by nauka stanowiła pomost między wierzącymi i niewierzącymi, a także tymi osobami, które są obojętne na kwestie wiary i religii. W tym kontekście należy docenić wypowiedź Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP w sprawie szczepionek przeciwko Covid-19, gdzie doceniono rolę indywidualnej decyzji osób, a zwracając uwagę na moralny wymiar szczepień, ukazano również skuteczność stosowanych szczepionek w historii ludzkości. – Wiara i myślenie związane są nierozerwalnie z wolnością – podsumowuje ks. Pastwa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |