Kard. Gerhard Muller

kard. Gerhard Muller, fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi

Kard. Müller: ze wszystkich części Kościoła powszechnego zwracają się do mnie z troską o Drogę Synodalną

„Ze wszystkich części Kościoła powszechnego zwracają się do mnie z troską o Drogę Synodalną. Sprawa jest już tak zagmatwana, a fronty są tak okrzepłe, że trudno sobie wyobrazić wyjście. Okresy duchowego i moralnego upadku są zawsze przezwyciężane w Kościele poprzez refleksję nad Ewangelią i odnowę naszej miłości do Boga ponad wszystko, do bliźniego, jak i do nas samych” – powiedział kard. Gerhard Müller w wywiadzie dla niemieckiego portalu katolickiego kath.net. Kard. Müller został mianowany profesorem dogmatyki na Uniwersytecie Ludwiga i Maksymiliana w Monachium w 1986 roku. W 2002 r. został biskupem Ratyzbony, a w latach 2012-2017 był prefektem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Zdaniem niemieckiego purpurata kurialnego „tak zwana Droga Synodalna diecezji niemieckich nie ma żadnych uprawnień do wprowadzenia zmian doktrynalnych i praktyki wiary, która odbiega od obowiązującej nauki Kościoła katolickiego w kwestiach wiary i moralności. „Dlatego narzucenie katolikom w Niemczech decyzji sprzecznych z wiarą jest sprzeczne z fundamentem Kościoła katolickiego i jest nieważne. Władza dyscyplinarna biskupów nigdy nie może służyć egzekwowaniu heretyckich doktryn lub czynów niemoralnych” – stwierdził kard. Müller.

Odnosząc się do słów bp. Georga Bätzinga, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, że w kraju następuje wielka przemiana z „Kościoła ludowego” w „Kościół decyzji”, kardynał zwrócił uwagę, że zestawienie „Kościoła ludowego” z „Kościołem decyzji” nie może ograniczać się do ujęć socjologicznych. „Wiara chrześcijańska jest zawsze łaską, ale staje się skuteczna tylko dla naszego zbawienia w osobistym wyznaniu i dobrowolnym powierzeniu się Jezusowi, Słowu Bożemu, które Ojciec uczynił ciałem. Nie możemy jednak zapominać, że Jezus nie umarł dla małej samookreślającej się elity, ale także za przytłaczającą większość grzeszników, ubogich i słabych” – powiedział kard. Müller.

>>> Przewodniczący Episkopatu Niemiec: Droga Synodalna jest potężna i pełna życia

Przypomniał, że w Kościele Chrystusowym, który zwraca się do całego ludu, są też letni i wyobcowani, a pasterze powołani przez Boga nie mogą godzić się z upadkiem. „Mimo wszystkich rozczarowań nie wolno nam rezygnować z próby poprowadzenia zmęczonych i zagubionych lub zdezorientowanych antychrześcijańską propagandą owiec z powrotem na dobre pastwisko, gdzie otrzymujemy wskazówki przez słowo Boże i sakramentalne środki łaski” – powiedział kardynał i dodał: „Jako istoty ludzkie jesteśmy bardziej skłonni do łatwej rozrywki niż do trudnego nawrócenia serca. Możni tego świata zawsze uwodzili masy chlebem i igrzyskami. Nie są to jednak metody duszpasterskie apostołów Chrystusa. «Dobry pasterz, który oddaje życie za owce» (J 10, 11) jest miarą i wzorem nowej ewangelizacji i Kościoła misyjnego, o którym mówili ostatni papieże. Nie wolno nam mylić tego, co istotne, z tym co przypadkowe. W przypadku choroby umiejętności lekarzy są ważniejsze od dobrej atmosfery w szpitalu” – zauważył niemiecki purpurat kurialny.

W obliczu sekularyzacji chrześcijaństwa i dzikiego harakiri samosekularyzacji kard. Müller zaznaczył, że „kto kocha Kościół powinien w pełni współodczuwać z Jezusem i Jego gorliwą troską o dom Boży”. „Zamiast obwiniać biskupów, księży, diakonów i innych pełnoetatowych pracowników Kościoła za kryzys chrześcijaństwa na Zachodzie i wyładowywać na nich swoją frustrację posądzając niewłaściwie o «klerykalizm», wszyscy powinni wspólnie pracować nad wypełnieniem misji Jezusa: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo»” – stwierdził kard. Müller.

Wybitny teolog nie zgadza się opinią, że przestępstwa seksualne, za które sprawcy są odpowiedzialni indywidualnie, mają w Kościele charakter „systemowy”. „Samo zniesławienie Kościoła, który «Chrystus umiłował i wydał za niego samego siebie» jako przestępczej sieci władzy, uwodzenia i chciwości, jest konstrukcją niewierzących ideologów obrażającą rozum każdego myślącego katolika. Zamiast uderzać w Kościół, oblubienicę Chrystusa i naszą matkę w wierze, każdy z nas powinien bić się we własną pierś, wyznać swoją winę i prosić o Boże przebaczenie i odnowę przez Jego łaskę” – powiedział kard. Müller.

kościół

Fot. pixabay.com

Niemiecki purpurat kurialny przestrzegł przed chrześcijaństwem złożonym z elementów ułomnej antropologii (ideologia gender, prawo do aborcji, kontakty seksualne poza małżeńską miłością mężczyzny i kobiety; podważanie celibatu kapłańskiego) gdyż „pozostałości zrujnowanej doktryny wiary będą trwały do kolejnej burzy, tak jak dom zbudowany na piasku”.

Zachęcił do wierności słowu Chrystusa o nierozerwalności małżeństwa i uznania sakramentalnej konstytucji Kościoła zgodnie z nauczaniem II Soboru Watykańskiego, które oferują o wiele lepsze warunki dla „Kościoła w dzisiejszym świecie”, do pełnienia swojej służby dla dobra doczesnego (uznanie powszechnych praw człowieka, sprawiedliwości społecznej, pokoju na świecie) i wiecznego zbawienia ludzkości (wizja Boga i obcowanie świętych), niż oklaski z niewłaściwej strony antykreacyjnych neognostyków którzy sprzeciwiają się sakramentalnemu pośrednictwu zbawienia, zmartwychwstaniu ciała, wyśmiewanych jako wrogich ciału.

>>> Niemcy: czy papież rzeczywiście jest „dramatycznie zaniepokojony” Drogą Synodalną?

Kard. Müller zwrócił uwagę, że niekończące się uporczywe powtarzanie rzekomo palących tematów synodalnych jest oparte na uprzedzeniach antykatolickich i przypomina w pewien sposób ideę Fryderyka Nietzschego o „wiecznym powrocie tego samego”. „Prorok nihilizmu chciał siłą przypieczętować dewaluację wszystkich wartości, która zrodziła się ze śmierci Boga i bezdennej pustki istnienia «nadczłowieka». Każdy, kto przenosi swój relatywizm w kwestii prawdy na objawioną doktrynę wiary Kościoła, będzie traktował swoje credo jak masę plastyczną, którą można urabiać zgodnie ze swoimi upodobaniami i zapotrzebowaniem, pozwalając się zarazem czcić przez zmanipulowaną większość jako odważny reformator i myśliciel” – powiedział kardynał.

Kard. Müller przestrzegł przed kształtowaniem Kościoła „na swój obraz i podobieństwo”, co prowadzi na błędną drogę. „To nie my ustanawiamy, kształtujemy, reformujemy Kościół, ani nie dostosowaliśmy go do zawsze ambiwalentnej nauki, społeczeństwa, panującej kultury. Kościół jest głęboko zakorzeniony w tajemnicy Trójcy Jedynego Boga. Wzywając nas w swoim Synu – Chrystusie, abyśmy byli Jego synami i córkami, Ojciec czyni również z wielu ludzi jeden lud i dom w Duchu Świętym, w którym chce być dostępny dla wszystkich ludzi jako prawda i życie. Kościół wypełnia więc swoją boską misję, kiedy wszyscy członkowie Ciała Chrystusa, współdziałając z darami charyzmatycznymi i hierarchicznymi (sakramentalnymi) dają dziś ludziom zagrożonym nihilizmem „wolność i chwałę dzieci Bożych” jako przykład” – powiedział kardynał.

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze