ks. Józef Tischner

ks. Józef Tischner, fot. PAP/Jerzy Ochoński

Ks. Józef Tischner o tym, co daje nam wolność

„Co góry mogą dać człowiekowi? Myślę, że przede wszystkim mogą ofiarować mu wolność” – mówił ks. Józef Tischner. „Wolność człowieka gór” to zbiór jego nieznanych dotąd tekstów w opracowaniu Wojciecha Bonowicza.

Góry od zawsze były bliskie sercu ks. Józefa Tischnera. To tam zawsze czuł się wolny. W swoich tekstach mówił o tym, dlaczego o wolność należy dbać i jak z niej mądrze korzystać. Rozważania o wolności nabierają dziś nowych kontekstów, szczególnie ważne wydaje się znalezienie autorytetu, który łączy, a nie dzieli. Wojciech Bonowicz dokonał wyboru tekstów ks. Józefa Tischnera, które pomogą nam odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię.

>>> Idźmy drogami Tischnera [ROZMOWA]

Człowiek gór

„Co góry mogą dać człowiekowi? Myślę, że przede wszystkim mogą ofiarować mu wolność. Co człowiek może dać górom? Może je obdarzyć sztuką. Wynika z tego, że zawsze patrząc na góry, widzimy je poprzez ludzi gór, a patrząc na ludzi gór, widzimy ich poprzez góry. Trudno powiedzieć, gdzie przebiega granica” – mówił ks. Józef Tischner.

>>> Wojciech Bonowicz: brakuje nastawienia na prawdę, jakie miał ks. Tischner [ROZMOWA]

Ze wstępu do książki Wojciecha Bonowicza: „Czy warto szukać wolności w górach? A może należałoby poszukać jej gdzie indziej?”, zapytał mnie przed dwoma laty ktoś, kto słuchał mojej opowieści o księdzu Józefie Tischnerze. Ukazała się wówczas książka „Mądrość człowieka gór”, którą w posłowiu nazwałem „summą podhalańską Tischnera”, i to o niej właśnie opowiadałem. Pytanie było intrygujące. Czy nie łatwiej dziś znaleźć wolność na nizinach? Czy to nie tam ludzie częściej są skłonni wystąpić w obronie wartości, na których im zależy – w tym także wolności? Może za łatwo mylimy wolność z dreszczem przygody, jakiego dostarcza górska wyprawa? I może nadmiernie przywiązaliśmy się do mitu górala jako człowieka o niepodległej duszy? Powyższe pytania towarzyszyły mi przy pracy nad niniejszym wyborem. Niewątpliwie wolność jest ich motywem przewodnim”.

Ks. prof. Józef Tischner, fot. youtube.com

Tischner

ks. Józef Tischner – kapłan katolicki, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kapelan Związku Podhalan. Kawaler Orderu Orła Białego.

>>> Dlaczego ks. Józef Tischner nie został prymasem?

Dodatkowo Wydawnictwo przygotowało materiały dźwiękowy, w którym Wojciech Bonowicz wypowiada się na temat współczesnej interpretacji słów o wolności księdza Tischnera. Pliki gotowe do pobrania i odsłuchu można pobrać, wchodząc w link: https://images.znak.com.pl/file/Tischner_audio.zip

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze