Fot. pixabay/Jonny_Joka

Ks. Patrice Chocholski: region śródziemnomorski ma własną teologię, jej metodą jest dialog

Kraje Morza Śródziemnego mają swoją teologię. Jej metodą jest dialog – mówi ks. Patrice Chocholski, dyrektor Śródziemnomorskiego Instytutu Katolickiego.

Jest on jednym z organizatorów Spotkań Śródziemnomorskich w Marsylii. Rozmawiając z Radiem Watykańskim przypomina, że to właśnie w tym regionie objawił się Bóg, zainicjował dialog z człowiekiem. Dziś region ten jest zamieszkiwany przez wyznawców trzech religii monoteistycznych, co wymaga od nas wzajemnego szacunku i dialogu.

>>> Manifest teologów: niech basen Morza Śródziemnego stanie się kolebką nadziei

Francuski kapłan i teolog zauważa, że sama nazwa Morza Śródziemnego wskazuje na relację, na to, co jest pomiędzy wybrzeżami i zamieszkującymi je ludźmi.

„Istnieje teologia morza, teologia portów. Morze Śródziemne zawsze było miejscem pomiędzy. Miasta portowe są bardziej zorientowane na inne miasta portowe niż na kontynent, mają szczególną świadomość bycia zwróconym w stronę innego. Niesie je wir morski, który jest niebezpieczny, ale zarazem ułatwia relacje z innymi, zmusza nas do nich. Wkład kulturowy każdego śródziemnomorskiego miasta jest zdeterminowany przez to, co otrzymało od miast na innych wybrzeżach. Istnieje świadomość zależności od innych, pewna odwaga i spontaniczność w postrzeganiu innych jako wkładu, bardziej niż zagrożenia” – tłumaczy ks. Chocholski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze