Ks. Skrzypczak: kryzys rodziny napędza sekularyzację społeczeństwa
Blisko 400 osób wzięło udział w IV Międzynarodowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbył się online. Wśród podjętych tematów były kwestie relacji w małżeństwie i rodzinie oraz wychowania i edukacji. Wśród prelegentów byli teologowie, psycholodzy, pedagodzy oraz duszpasterze.
W czasie dwudniowych obrad ks. prof. Robert Skrzypczak z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie powiedział, że „we współczesnym społeczeństwie nie ma miejsca dla rodziny i małżeństwa, tak samo, jak nie ma miejsca dla Kościoła”. „Rodzina proponuje wersję życia, której współczesna mentalność już nie toleruje” – stwierdził prelegent. W jego ocenie – „można nawet mówić o próbie uśmiercania rodziny”.
>>> Ks. Skrzypczak: wybór Wojtyły na papieża to była prawdziwa bomba
Skutki pigułki koncepcyjnej
Powołując się Mary Eberstadt i jej książkę „Adam i Ewa po pigułce: paradoksy rewolucji seksualnej”, ks. prof. Skrzypczak powiedział, że w wielu krajach Zachodnich spadek zainteresowania wiarą ma związek z wprowadzenie na rynek pigułki koncepcyjnej. „Według niej (Mary Eberstadt – PAP) to nie schyłek rodziny na Zachodzie był skutkiem sekularyzacji, ale to kryzys rodziny napędza sekularyzację społeczeństwa” – powiedział prelegent.
Zwrócił uwagę, że „poprzez gwiazdy popkultury wsącza się w młode pokolenie liberalny sposób myślenia”. Mówił, że w procesie kształtowania „nowego człowieka” wykorzystuje się takie działania takie jak: „atak na autorytet ojca rodziny”, „odebranie rodzinom, jako pierwszym – prawa do edukacji swoich dzieci”, czy w końcu „niszczenie różnic między dziewczynami i chłopcami”.
Jako antidotum na obecną sytuację, ks. prof. Skrzypczak wskazał potrzebę wdrożenia tzw. opcji św. Benedykta z Nursji. „Zaproponował on tworzenie silnych środowisk chrześcijańskiej identyfikacji, mocne złączenia swojego życia z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym oraz wiarę, która musi mieć przełożenie na konkretną regułę życia. Benedykt ufundował 12 małych wspólnot na wzgórzach, wokół których z czasem zaczęły osiedlać się rodziny ze swoimi dziećmi. W ten sposób zaczęła być odtwarzana chrześcijańska rodzina” – wyjaśnił prof. Skrzypczak.
Rodzina a małżeństwo
Dr hab. Mieczysław Guzewicz zwrócił uwagę, że jest różnica między pojęciem rodziny a małżeństwa. Wyjaśnił, że zgodnie z definicją prawną „rodzina jest to wspólnota, na którą składa się przynajmniej jeden rodzic lub opiekun prawny i jedno dziecko lub podopieczny tego opiekuna prawnego”. Przyznał, że w rodzinie może być małżeństwo, ale nie musi. „Opiekunem może być na przykład babcia” – zwrócił uwagę dr. Guzewicz.
Przywołując tekst wykładów św. Jana Pawła II z lat 1958-1959, w których papież wyjaśnił, że „rodzina jest instytucją u podstaw, której stoi małżeństwo”, dr Guzewicz zaznaczył, że „nie można w Kościele ustawić prawidłowo rodziny, nie ustawiając prawidłowo małżeństwa”. „Angażujemy się w duszpasterstwo rodzin, a umyka nam duszpasterstwo małżeństw” – ostrzegł prelegent.
Zaznaczył, że „nie można traktować małżeństwa, jako środka, do celu, którym jest rodzina”. „Jak uczył nas Jan Paweł II małżeństwo powinno być otwarte na zaistnienie rodziny, ale nie zatraca się w rodzinie. Ono zachowuje swoją odrębność, jako instytucja, której wewnętrzna struktura jest inna, różna – od wew. struktury rodziny” – wskazał dr Guzewicz.
Zachęcił małżonków, by głosili w swoich środowiskach, Boży zamysł o małżeństwo i rodzinie. Mówił również o potrzebie odnawiania w Kościele w czasie mszy św. przyrzeczeń małżeńskich oraz praktykowania modlitwy małżeńskiej zawartej w księdze Tobiasza Starego Testamentu. Wskazując na Biblię dodał, że „to mężczyzna odpowiedzialny jest za świętość łoża małżeńskiego”.
>>> Ks. Skrzypczak: w czasie pandemii staliśmy się „tłustymi kotami”
Towarzyszenie małżeństwom
Na temat praktycznych form towarzyszenia małżonkom w parafiach na emigracji na przykładzie Francji mówił sekretarz Polskiej Misji Katolickiej w tym kraju ks. dr. Rober Czarnowski. Wspomniał o „Studium o rodzinie”, w którym jako wolni słuchacze mogli wziąć udział małżonkowie nieposiadający dostatecznych funduszy na studia. Wskazał także na wartość samokształceniu doradców życia rodzinnego oraz kształcenia pod kątem teologiczno-katechetycznym liderów wspólnot. Jako przykład wskazał Szkołę Liderów Polonijnych.
„Pandemia wymusiła studiowanie przez internet, tymczasem „myśmy w duszpasterstwie taką formę pogłębiania wiedzy dużo wcześniej zaproponowali” – powiedział ks. dr. Rober Czarnowski.
Koordynator Polskiej Misji Katolickiej w Irlandii ks. Stanisław Hajkowski zwrócił uwagę na rolę formacyjną wspólnot Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie.
Udział mediów
Dr Mirosława Dynia mówił o możliwościach praktycznego wykorzystywania mediów w pracy duszpasterskiej na emigracji. Zwrócił uwagę, że osoby przybywającego do obcego kraju nie zawsze widzą, że jest Polska Misja Katolicka i mogą skorzystać z sakramentów w języku ojczystym. „Stąd, tak ważne, aby informacje nie tylko były w mediach społecznościach, ale także by były w sposób prosty podane”. Jako cenną pomoc wskazał portal: www.duszpolonia.org
„Ponad połowa parafii w Niemczech uaktualnia tam informacje na bieżąco” – zaznaczył.
Dr. Dynia wskazał także na możliwość powoływania ePoradni na emigracji. Jako przykład podał poradnię Familiaris w Niemczech, gdzie można np. znaleźć informacje na temat pomocy psychologicznej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.
W kongresie wzięło udział blisko 400 osób z 20 państw: Belgii, Niemiec, Norwegii, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Grecji, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Hiszpanii, Holandii, Ukrainy, Włoch, Kanady, Mołdawii czy Australii.
>>> Polonia o Prymasie Wyszyńskim: chciał jechać do Rzymu, a władze odmówiły mu paszportu
Współorganizatorami kongresu byli: Instytut Studiów nad Rodziną im. abpa K. Majdańskiego w Łomiankach, Towarzystwo Uniwersyteckie Fides et Ratio, Instytut Naturalnego Planowania Rodziny według metody prof. dr med. J. Rötzera oraz Poradnia Familiaris w Niemczech.
I Kongres Rodzin Polonijnych odbył się 26 i 27 października 2019 r. w La Ferte–sous–Jouarre pod Paryżem. W związku z pandemią następne Kongresy były organizowane w formie online. Kolejny odbył się 21 listopada 2020 r. pod hasłem „Małżeństwo w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji”; następne spotkanie „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy” – 16 stycznia br.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |