ks. Jacek Stryczek, Szlachetna Paczka

fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Ks. Stryczek: Odpowiedzią na biedę ma być nauka biznesu

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Odpowiedzią na biedę ma być nauka kompetencji biznesowych – powiedział ks. Stryczek, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie fundacji, w Krakowie, gdzie przedstawiono trzy nowe projektycharytatywne: „Sztuka Teraz”, „Moda na Polskę” oraz „Inwestor Społeczny”.

Według organizatorów mają one pomóc nie tylko w finansowaniu długoterminowej pomocy, ale przede wszystkim są odpowiedzią na „koniec ery dorobkiewiczów”, która właśnie zaczyna się w Polsce. Głos zabrali także inwestorzy i beneficjenci Szlachetnej Paczki.

Pierwsza nowość, projekt „Sztuka Teraz”, to owoc współpracy Szlachetnej Paczki i Muzeum Narodowego w Krakowie. Ma on na celu licytację dzieł sztuki obiecujących artystów. Spośród ponad tysiąca zgłoszonych dzieł wybrano 143, ze sprzedaży których zostanie sfinansowana pomoc dla potrzebujących rodzin ze Szlachetnej Paczki. Licytacja rozpocznie się 20 listopada i potrwa do 18 grudnia.

Drugi z przedstawionych projektów, „Moda na Polskę” to kolekcja ubrań stworzona przez młodych polskich projektantów (m.in. Robert Kupisz i Ania Kuczyńska), specjalnie na potrzeby Stowarzyszenia WIOSNA. 50% ze sprzedaży tych produktów trafi do Szlachetnej Paczki. Jak podkreślają organizatorzy, pozostałe 50% to koszty produkcji. Sprzedaż produktów potrwa przez cały grudzień za pośrednictwem sklepu internetowego SHOWROOM oraz przez sklep na stronie magazynu ELLE.

Ostatnią nowością jest długoterminowy projekt „Inwestor Społeczny”, który jest odpowiedzią na potrzeby tych, którzy chcą pomagać, ale nie mają czasu. Propozycja jest skierowana do tych, którzy chcą zmieniać swoje lokalne środowisko, przekazując konkretną sumę pieniędzy, stając się inwestorem wybranego przez siebie rejonu Szlachetnej Paczki.

Raport o biedzie, który przygotowują pracownicy WIOSNY, jest – jak mówił ks. Stryczek – „wciąż przerażający”: – około 20% osób, którym pomagamy, mieszka w jednym pokoju z całą rodziną. 15% beneficjentów ma na swoje utrzymanie 1,60 zł na dzień. Kiedy to do mnie dociera, to myślę, że to wciąż okrutny kraj. Ale jeśli ktoś mnie zapyta o to, czy w tym roku padnie rekord pomocy, to odpowiem, że nie chcę kolejnego rekordu. Wolałbym, żeby ci ludzie sami sobie radzili. – mówił do zebranych. Odpowiedzią na biedę ma być nauka kompetencji biznesowych. – Otwieramy się na zarabianie. Chcemy szkolić naszych wolontariuszy po to, by zdobywali umiejętności z zakresu biznesu. Później wyślemy ich do naszych potrzebujących rodzin, żeby robili audyty i przekazywali swoją wiedzę dalej.” – mówił ks. Stryczek.

Jak mówił założyciel WIOSNY, coraz więcej ludzi czuje, że nie chce żyć w pogoni za pieniądzem. Chcą zwolnić, zmienić punkt ciężkości z zarabiania, na przeżywanie życia. – My wpisujemy się w tę zmianę, dlatego też ogłaszamy koniec ery dorobkiewiczów – ogłosił duchowny.

Podczas konferencji prasowej głos zabrała także pani Monika, która w ubiegłym roku otrzymała pomoc Szlachetnej Paczki. Wolontariusze i darczyńcy pomogli odbudować jej dom, który został zniszczony w wyniku pożaru. Podkreślała, że dzięki postawie wolontariuszy jej synowie w tym roku też chcą zaangażować się w działania stowarzyszenia.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki wciąż odwiedzają potrzebujących, dlatego nie jest znana
ostateczna liczba rodzin, które skorzystają z pomocy. Te informacje można na bieżąco śledzić na stronie akcji:

www.szlachetnapaczka.pl / www.sztukateraz.pl / www.inwestorspoleczny.pl /

Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze