fot. EPA/YOAN VALAT

Ks. Tomáš Halík: czas pustych kościołów to ostrzeżenie

Zamknięte kościoły z powodu pandemii koronawirusa to znak od Boga i wezwanie – uważa ks. Tomáš Halík. „Czas pustych kościołów może być ostrzeżeniem w niezbyt odległej przyszłości” – napisał wybitny czeski teolog, filozof i socjolog, w dodatku „Christ & Welt” niemieckiego tygodnika „Die Zeit”.
 

„Tak może wyglądać w dużej części naszego świata za kilka lat. Czy nie ostrzega nas wystarczająco przed tym rozwój wydarzeń w wielu krajach, w których kościoły, klasztory i seminaria nadal się opróżniają i zamykają?” – pyta teolog. Być może puste budynki „symbolicznie pokazały Kościołom ich ukrytą pustkę i możliwą przyszłość, która może się wydarzyć, gdy Kościoły chrześcijańskie nie będą próbowały poważnie przedstawić światu zupełnie innej formy chrześcijaństwa”. „Za mało myślało się o własnym nawróceniu” – zaznaczył czeski duchowny.

>>> Ks. Mirosław Tykfer: na trudne pytania odpowiadamy naszą postawą

Fot. flickr/Center for the Study of Europe Boston University

Ks. Halík stwierdził, że obecny post w postaci braku nabożeństw i innych działań kościelnych, który zawdzięczamy kryzysowi koronawirusa, jest czasem, który daje okazję do zatrzymania się i przemyśleń. „Jestem przekonany, że nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, jak podążać dalej ścieżką reformy, o której papież Franciszek mówi jako konieczności, która nie jest ani próbą powrotu do świata, który już nie istnieje, ani zdania się na czysto zewnętrzne reformy struktur, lecz polega na zwrocie do rdzenia Ewangelii, drodze do głębi” – napisał czeski duchowny.

Zobacz też >>> Bp Galbas: jestem wystraszony powierzchownością i magicznością naszej wiary [WIDEO] 

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ks. Halík jest przekonany, że „nasze chrześcijańskie wspólnoty, parafie, uczelnie, ruchy kościelne i wspólnoty zakonne powinny zbliżyć się do ideału, z którego wyłoniły się europejskie uniwersytety”. „Oznacza to wspólnotę uczniów, szkołę mądrości, w której prawdy poszukuje się poprzez swobodną dyskusję i głęboką kontemplację. Z takich wysp duchowości i dialogu mogą wyjść ozdrowieńcze siły dla chorego świata” – napisał duchowny.

Ks. Tomáš Halík, wybitny czeski teolog, filozof i socjolog, laureat Nagrody Templetona, przyjaciel Vaclava Havla, od lat zaangażowany w dialog z niewierzącymi, jest jedną z najważniejszych postaci Kościoła w Czechach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze