ks. Tomas Halik,, Fot. youtube

Ks. Tomáš Halík: europejska kultura nie potrzebuje chrześcijaństwa jako ideologii politycznej

Czeski socjolog i filozof religii ks. Tomáš Halík wzywa do przeciwstawienia się nadużywaniu chrześcijańskiej retoryki przez populistów, nacjonalistów i zwolenników „nieliberalnej demokracji”.

„Europejska symfonia kulturowa nie potrzebuje chrześcijaństwa jako ideologii politycznej, ale jasnego, zrozumiałego i wiarygodnego chrześcijańskiego głosu oraz inspirującego ekumenicznego modelu jedności w różnorodności” – powiedział czeski intelektualista podczas tegorocznego ekumenicznego śniadania modlitewnego w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

„Potrzebny jest przykład synodalności – wspólne sposoby słuchania siebie nawzajem, szacunek, solidarność i współpraca”, powiedział ks. Halík podczas wydarzenia, które miało miejsce 6 czerwca br. Wystąpienie wybitnego czeskiego teologa zrelacjonował portal „Cirkev.cz”.

W kontekście dzisiejszego zadania Kościoła, ks. Halík odniósł się również do rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie i roli rosyjskiego patriarchy prawosławnego Cyryla I w tym konflikcie. „Zatwierdzenie przez Rosję ludobójstwa jest zdradą Chrystusa i jest sprzeczne z Ewangelią” – powiedział teolog i zaapelował: „Chrześcijanie muszą głośno sprzeciwiać się temu na całym świecie”.

>>> Ks. Tomáš Halík: niewielu duchowych dobrze odczytuje trzęsienie ziemi, przez które przechodzimy

ks. Tomas Halik, fot. Youtube

Nikt nie może służyć „dwóm panom, Bogu i morderczemu agresorowi”, ostrzegł ks. Halík patriarchę moskiewskiego. Zaznaczył, że przedstawiciele Kościoła nie powinni stać się „marionetkami”, ale nie powinni też być winni „milczenia, obojętności, fałszywej neutralności lub dyplomatycznej ostrożności w duchu 'mądrości tego świata’.

„Tylko sprawiedliwy pokój połączony z prawdą i miłosierdziem może przynieść pokój na Ukrainie kraju, który dziś podpisuje swoją krwią wniosek o przystąpienie do rodziny wolnych narodów europejskich” – powiedział ks. Halík.

Ekumeniczne śniadanie modlitewne zostało zorganizowane przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i Konferencję Kościołów Europejskich (KEK) wraz z polskim parlamentarzystą UE Janem Olbrychtem (EPL). Przewodniczący KEK, ks. Christian Krieger i przewodniczący COMECE bp Mariano Crociata powitali ponad 70 eurodeputowanych, a także chrześcijan współpracujących z instytucjami europejskimi w Brukseli.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze