Ksiądz chory na anoreksję i depresję wraca do życia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ten brazylijski kapłan zmagał się z anoreksją i depresją. Teraz ks. Marcelo Rossi opowiada o tym, jak na nowo wraca do życia. 

Ksiądz Marcelo to brazylijski duchowny katolicki, lider katolickiego ruchu charyzmatycznego, ponadto śpiewak, muzyk i aktor. Pisał poczytne książki, wydawał płyty, które zdobywały nagrody, na spotkania z nim przychodziły tysiące ludzi. Powiedzielibyśmy, że to człowiek sukcesu – ma wszystko. A jednak coś go dręczyło. Zachorował. 

Na sen poświęcał tylko cztery godziny dziennie. Do tego ucinał sobie małą drzemkę po obiedzie. Zaczął bardzo uważnie zajmować się jedzeniem, analizowało to, co je. Węglowodany? „Prawie zero”. Pizza? „Tylko z ciastem z bakłażana”. Żadnej soli dodawanej do posiłków. Żadnych serów. „Mają zbyt dużo tłuszczu”. Uwielbiał jeść czerwone mięso, ale z niego też zrezygnował, bo „jego trawienie trwa trzy dni”. Kiedy bardzo mu go brakowało, to przygotowywaniu posiłku wykorzystywał przyprawę do steku. Może więc kurczaki? „Unikam. One otrzymują anaboliki”. Bardzo schudł, zaczęły się dolegliwości fizyczne. 

Ale nawet wtedy nie porzucił wyczerpującej, rutynowej pracy, związanej ze spotkaniami autorskimi i podpisywaniem bestsellerowej książki „Agape”. Takie spotkania potrafiły trwać nawet 12 godzin. Patrząc na siebie z perspektywy czasu, przyznał: „byłem hiperzestresowany, osłabiony i pogrążony w depresji. Powinienem się zatrzymać”. 

Ksiądz Marcelo wrócił teraz, ale chyba jest nieco pokorniejszy niż wcześniej. W filmie o swojej depresji mówi, że ta choroba nie zna takich pojęć jak grupa społeczna czy wiek. Może dotknąć dosłownie każdego. Każdemu może przydarzyć się to, że jego życie straci smak. I tak metaforycznie można powiedzieć, że kiedy człowiek wchodzi w depresję, nie widzi powodów, by żyć. W przypadku ks. Marcelo też dosłownie, kiedy „wszystko smakuje jak cebula albo jabłko” i kiedy nie chce jeść. 

Po prawie 10 latach ks. Marcelo powraca. Zaczął w ubiegłym roku od wejścia do mediów społecznościowych. Interakcje w sieciach społecznościowych rozrosły się do nieprawdopodobnych rozmiarów. Dzisiaj transmitowane na żywo Msze św., które odprawia, w ciągu 8 minut osiągają 1,5 miliona wyświetleń. Każdego dnia jego nagrania zyskują około 20 milionów interakcji, włączając w to kliknięcia, udostępnienia i komentarze. 

W 2018 r. zostanie wydana jego nowa książka: „Wróciłem do ataku”. 

Ksiądz chory na anoreksję i depresję wraca do życia
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze