Ksiądz Daniel Galus supsendowany
Archidiecezja częstochowska poinformowała dziś, że ks. Daniel Galus został ukarany suspesą. Wiąże się z tym sprawa niezastosowania się kapłana do polecenia opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu i rozpoczęcia okresu modlitewnego odosobnienia. Porównywał te decyzje przełożonych do Judasza, który rzekomo wydając Chrystusa „też chciał dobra dla Pana Jezusa”.
KOMUNIKAT w sprawie decyzji Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego
wobec ks. Daniela Galusa
W dniu 29 marca 2022 roku, działając na podstawie norm prawa kanonicznego oraz otrzymanych w tej sprawie wytycznych Kongregacji ds. Duchowieństwa, Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, podjął następujące decyzje:
1. Ks. Daniel Galus, prezbiter Archidiecezji Częstochowskiej, został ukarany karą suspensy obejmująca zakaz wypełniania funkcji związanych z przyjętymi święceniami (a zatem sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego), a także zakaz używania stroju duchownego. Otrzymał również polecenie przeniesienia się do wskazanego mu domu dla kapłanów.
2. Kościół pw. Ducha Świętego wraz z kaplicą Św. Antoniego oraz cały teren tzw. Pustelni zlokalizowanej w miejscowości Czatachowa, został wyłączony do odwołania z użytku liturgicznego, a na terenie parafii miejscowej bezterminowo zawieszono możliwość sprawowania liturgii poza miejscem świętym.
3. Została zmieniona zwyczajowo używana nazwa obiektów tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa. W związku z zatraceniem pierwotnego charakteru miejsca od tej pory otrzymują one nazwę zgodną z obecnym statusem prawnym, czyli: kościół filialny pw. Ducha Świętego w Czatachowej.
4. „Wspólnota «Miłość i Miłosierdzie Jezusa»”, a tym samym także dzieła i przedsięwzięcia z nią związane, otrzymały zakaz używania określenia „katolicka”.
5. Wierni skupieni dotychczas we „Wspólnocie «Miłość i Miłosierdzie Jezusa»” zostają otoczeni opieką duchową kapłanów oraz otrzymują możliwość duchowego rozwoju we wspólnocie katolickiej Odnowy w Duchu Świętym.
Decyzje powyższe, doręczone w dniu 21 kwietnia br., wynikają z braku zmiany postawy ks. Galusa oraz trwania w postawie nieposłuszeństwa mimo napomnień. Należy wyraźnie zaznaczyć, iż powodem nałożenia kary i podjęcia pozostałych decyzji nie są poglądy i wypowiedzi ks. Galusa na temat pandemii wirusa SARS-CoV-2 oraz państwowych i kościelnych zasad bezpieczeństwa, ale wspomniane nieposłuszeństwo wobec decyzji swego biskupa i Stolicy Apostolskiej, fałszywe oskarżenia pod adresem swych przełożonych oraz wzbudzanie wśród wiernych niechęci wobec nich, a także prowadzenie działalności bez wiedzy i zgody swego biskupa, a tym samym wynikające z tych sytuacji wielkie zgorszenie wiernych.
W związku z karą suspensy Eucharystia i inne sakramenty sprawowane przez ks. Galusa są niegodziwe, a sakrament pokuty nieważny.
Kara suspensy nie oznacza wydalenia ze stanu duchownego, ale zawieszenie w pełnieniu czynności kapłańskich. Zgodnie z zamysłem prawa kanonicznego ma ona skłonić ukaranego do poprawy.
Wierni uczestniczący w liturgii i korzystający z sakramentów sprawowanych przez ukaranego kapłana zaciągają ciężką winę moralną z tytułu udziału w tym, co stanowi rozłam jedności Kościoła i nieposłuszeństwo wobec władzy kościelnej.
Odpowiedź o. Daniela Galusa na komunikat z Kurii z dnia 03.02.2022 nakazujący duchownemu rozpocząć czas sześciomiesięcznych rekolekcji, powstrzymując się tym samym od wszelkiej publicznej działalności, z możliwością odprawiania Eucharystii dla maksymalnie jednego wiernego. Duchowny otrzymał także nakaz od Stolicy Apostolskiej, odpowiedział jednak, że wolą Boga jest, aby pozostał on w swoim dotychczasowym miejscu posługi, gdyż tak rozeznał. Po raz kolejny wykazał nieposłuszeństwo wobec przełożonych.
Ksiądz uważał ograniczanie jego działań przez zwierzchników za działanie szatana i personalne ataki, które mają funkcję manipulacyjną. „Chcę być posłuszny Bogu i Kościołowi, a jeśli ktoś nie jest posłuszny Bogu i Kościołowi, ma prawo to wyrażać, nawet jeśli byliby to przełożeni” – mówił w marcu.
Suspendowany dziś kapłan porównywał wcześniej decyzje zwierzchników dotyczące konieczności jego przeprowadzki do Judasza, który rzekomo wydając Chrystusa „też chciał dobra dla Pana Jezusa”.
Człowiek ten jest też znany z regularnego straszenia „masońską herezją covidianizmu” i nazywania szczepionek truciznami w ramach homilii mszalnych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |