Ksiądz i imam uczą przeżywania Adwentu 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nie mówmy o religii ani polityce. To typowe zdanie, którego używamy podczas spotkań w rodzinnych albo przyjacielskim gronie, by uniknąć konfliktów i debat. A co, jeśli będziemy mówić o tym z szacunkiem i tolerancją?  

Poniższe wideo sklepu Amazon pokazuje przyjaźń katolickiego księdza i imama, czyli islamskiego duchownego. Widzimy krótką scenę, w której nie potrzeba nawet dialogu, by zrozumieć sedno tej relacji. Daje nam ona pewną ciekawą naukę na ten Adwent. 

„Religie są wezwane do tego, by uczyć nas, że centrum człowieka jest poza nim samym, że skłaniamy się ku temu, co w niebie, co nieskończone i ku bliźniemu, którego mamy przy nas. Tam ma kierować się nasze życie, do miłości wyższej i konkretniejszej. Tylko to może być szczytem autentycznie religijnych dążeń” (papież Franciszek). 

Przede wszystkim ta reklama mówi o dialogu międzynarodowym, tak ważnym dla papieża Franciszka. Okazywał, jak ważne jest to dla niego poprzez spotkania z liderami prawosławia, judaizmu, islamu oraz zapraszanie ich przedstawicieli do modlitwy w tej intencji.  

Oprócz tego pokazuje nam prawdziwą przyjaźń opartą na miłości i tolerancji. Nie musimy tak samo myśleć ani tak samo wyglądać, ani wierzyć w to samo, by być przyjaciółmi. Sam Jezus wielokrotnie zaprzyjaźniał się z osobami wyznającymi inne religie. I chociaż był krytykowany za rozmawianie z nimi, czy nawet za wspólne jedzenie posiłków w ich domach, On uważał ich za przyjaciół. 

To wideo mówi nam w końcu o tym, by dokonywać dzieł miłosierdzia. Jeśli nasza wiara bazuje się na miłości Boga poprzez miłość do bliźniego, powinniśmy naprawdę służyć innym, tak jak to robią ksiądz i imam darując sobie nawzajem opaski na kolana. W tym małym geście wyraża się czułość, troska i uważność na potrzeby innych. 

Zaczęliśmy Adwent, czas przygotowań na pełne przyjęcie Pana. Czy może być coś lepszego niż przyjęcie Go poprzez ćwiczenie się w miłosierdziu, w relacjach z naszymi przyjaciółmi i znajomymi? Zacznijmy praktykować naszą wiarę, pokazując, że katolicyzm wychodzi poza utarte schematy czy zwykły moralizm. Niech nasza wiara będzie doświadczeniem spotkania z osobą Jezusa i z tymi, którzy nas otaczają! 

 

Autor: Silvia Ordoñez 
http://catholic-link.com/2016/11/28/video-amazon-iman-sacerdote/

Ksiądz i imam uczą przeżywania Adwentu 
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze