2019. EPA/Domic Lipinski

Książę Harry i księżna Meghan zrezygnują z roli „wysokich rangą” członków rodziny królewskiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Brytyjski książę Harry i jego małżonka księżna Meghan ogłosili w środę wieczorem, że zrezygnują z roli „wysokich rangą” członków rodziny królewskiej i będą dzielić czas między Wielką Brytanią i Ameryką Północną.

W oświadczeniu wydanym przez Pałac Buckingham para napisała, że planuje „wykroić sobie postępową nową rolę w tej instytucji”. Zapowiedzieli też, że zamierzają „pracować, aby stać się niezależnymi finansowo”.

W październiku ubiegłego roku książę Harry i Meghan publicznie ujawnili swoje zmagania z tym, że ich życie znajduje się pod nieustanną obserwacją mediów.

>>> Para książęca w Australii [GALERIA]

W oświadczeniu, które zostało zamieszczone również na ich profilu na Instagramie, para powiedziała, że podjęła decyzję „po wielu miesiącach refleksji i wewnętrznych dyskusji”.

„Zamierzamy wycofać się jako wysocy rangą członkowie rodziny królewskiej i pracować, aby stać się niezależnymi finansowo, jednocześnie nadal w pełni wspierając Jej Królewską Mość. To z waszą zachętą, szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat, czujemy się gotowi na tę zmianę” – napisali.

fot. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Zapowiedzieli, że planują dzielić czas pomiędzy Wielką Brytanią a Ameryką Północną, jednocześnie „kontynuując wypełnianie naszych obowiązków wobec Królowej, Wspólnoty Narodów i instytucji objętych patronatem”.

„Ta geograficzna równowaga pozwoli nam wychować naszego syna z wdzięcznością dla królewskiej tradycji, w której się urodził, a jednocześnie zapewni naszej rodzinie przestrzeń do skupienia się na następnym rozdziale, w tym na uruchomieniu naszej nowej instytucji charytatywnej” – wyjaśniają w oświadczeniu.

Podczas świąt Bożego Narodzenia Harry i Meghan zrobili sobie przerwę od królewskich obowiązków, aby spędzić czas w Kanadzie ze swoim synem, Archiem, który urodził się w maju. We wtorek odwiedzili ambasadę Kanady w Londynie, aby podziękować temu krajowi za goszczenie ich i powiedzieli, że spotkali się z „niewiarygodnym” przyjęciem.

Amerykanka Meghan Markle, która przed poślubieniem Harry’go była aktorką, mieszkała w Toronto podczas pracy nad amerykańskim serialem „Suits”.

>>> Księżna Meghan urodziła syna

Harry jest szósty w kolejce do tronu – za księciem Karolem, księciem Williamem i jego trójką dzieci, ale nie jest jasne, jaki wpływ, jeśli w ogóle, będzie miało środowe ogłoszenie na linię sukcesji.

W zeszłym roku w filmie dokumentalnym stacji ITV 38-letnia księżna Meghan przyznała, że macierzyństwo było „walką” z powodu intensywnego zainteresowania mediów. Z kolei 35-letni książę Harry, odnosząc się do doniesień medialnych o rozdźwięku między nim a jego starszym bratem Williamem, powiedział, że znajdują się na „innych ścieżkach”.

 

Zobacz także
Wasze komentarze