Kto wymyślił mundial? Katolik i ministrant – Jules Rimet

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wczoraj rozpoczęły się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Rosja przez najbliższe tygodnie będzie gospodarzem najważniejszych meczów w tej dyscyplinie sportu. Okazuje się, że imprezę tę zawdzięczamy Francuzowi Julesowi Rimetowi. 

Rimet wychowywał się we wschodniej Francji, większość życia spędził jednak w Paryżu. Był odnoszącym sukcesy prawnikiem – i był także katolikiem. Jego poglądy na społeczeństwo i rolę sportu w nim pozostawały pod silnym wpływem nauczania Kościoła. Urodził się w 1873 r., krótko po wojnie francusko-pruskiej, w wiosce Theuley. Jego ojciec, Séraphin Rimet, był byłym rolnikiem, zmuszonym do sprzedania ziemi w czasie kryzysu gospodarczego, który nastąpił po wojnie. Kiedy jego rodzice, wciąż szukający bezpiecznego życia, kilka lat później przenieśli się do Paryża, Jules pozostał pod opieką dziadka, stając się ministrantem i chórzystą – pisze brytyjski portal catholicherald.co.uk.  

Młody Rimet był bardzo zaangażowany we wszelkie działania społeczne mające na celu niwelowanie nierówności społecznych i ubóstwa. Jules wraz z grupą przyjaciół stworzył organizację oferującą pomoc socjalną i medyczną najbiedniejszym. W sporcie, a zwłaszcza w piłce nożnej widział olbrzymi potencjał budowania harmonii społecznej i promowania zdrowej rywalizacji. Założył klub piłkarski Red Star, który szybko stał się jednym z najlepszych w kraju, zdobywając Puchar Francji trzy razy z rzędu na początku lat dwudziestych XX w. W 1921 r. Rimet został wybrany na przewodniczącego FIFA.  

Pod jego kierownictwem FIFA zaproponowała zorganizowanie mistrzostw świata dla drużyn narodowych. Rimet, jako żarliwy katolik, uważał, że futbol może „propagować zrozumienie i pojednanie między rasami świata”. Szefem federacji piłkarskiej był przez 33 lata. W 1956 r., w którym zmarł, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. 

Źródło.: catholicherald.co.uk
fot. FIFA

Zobacz także
Wasze komentarze