fot. cathopic

Która diecezja w tym roku zorganizuje „Różaniec do Granic”?

Archidiecezja szczecińsko-kamieńska 7 października organizuje „Różaniec do Granic”. „Każdy biskup diecezjalny może wyrazić zgodę na organizację na terenie jego diecezji różnych inicjatyw o charakterze duszpasterskim” – powiedział PAP rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak.

W tym roku „Różaniec do Granic” organizowany jest 7 października w święto Matki Bożej Różańcowej w kilkudziesięciu parafiach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

>>> Rzecznik KEP: „Różaniec do Granic Nieba” nie ma aprobaty Episkopatu

„Jest to kontynuacja ogólnopolskiej inicjatywy „Różaniec do Granic” z 2017 r., kiedy to wierni modlili się na granicach całej Polski” – powiedział PAP ks. dr Piotr Skiba, dyrektor wydziału duszpasterskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

W 2017 r. głównym organizatorem akcji „Różaniec do Granic” była Fundacji Solo Dios Basta, a przedsięwzięcie miało aprobatę KEP.

„W kolejnych latach inicjatywa +Różaniec do Granic+ w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej odbywała się za zgodą i błogosławieństwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi w parafiach na granicy lądowej i morskiej kraju. Podobnie jest i w tym roku” – wyjaśnił ks. dr Paweł Skiba.

Powiedział, że „wierni przychodzą, aby modlić się na różańcu za ojczyznę”. „W wielu miejscach nabożeństwa poprzedzone są mszą św. albo o godz. 15.00 odmawiana jest najpierw +Koronka do miłosierdzia Bożego+ a następnie +Różaniec+” – wyjaśnił ks. dr Skiba. Dodał, że na terenie archidiecezji ludzie modlą się za ojczyznę także nowenną pompejańską.

>>> Różaniec to ulubiona modlitwa Polaków. Codziennie odmawiają go dwa miliony z nas!

Rzecznik KEP w rozmowie z PAP przypomniał, że 18 grudnia 2020 r. Rada Stała KEP zwróciła się oficjalnie do fundacji Solo Dios Basta, „aby tego typu inicjatywy, które w zamyśle organizatorów mają mieć charakter szerszy niż diecezjalny, były konsultowane z Komisją ds. Duszpasterstwa KEP, ponieważ gremium to analizuje i akceptuje bądź nie – tego rodzaju projekty. Wtedy mają one wyższą rangę” – dodał.

Fot. Cathopic

Pytany, czy w tym roku „Różaniec do Granic” jest, podobnie jak w 2017 r., zaaprobowany przez KEP, wyjaśnił, że „w przypadku inicjatywy +Różaniec do Granic+ tego rodzaju prośba nie wpłynęła do Komisji ds. Duszpasterstwa KEP” i „nie była też konsultowana na poziomie KEP”.

Wyjaśnił, że „każdy biskup diecezjalny może wyrazić zgodę na organizację na terenie jego diecezji różnych inicjatyw o charakterze duszpasterskim, w tym również +Różańca do Granic+”.

„Rozumiem zatem, że jeśli ktoś podejmuje takie działania, to kontaktuje się bezpośrednio z biskupem miejsca, prosząc o jego zgodę na przeprowadzenie na terenie jego diecezji tego rodzaju przedsięwzięcia” – powiedział.

„W przeciwnym wypadku jest to inicjatywa zupełnie prywatna, więc trudno mówić, aby w jakiś sposób była konsultowana bądź popierana przez miejscowego biskupa” – zwrócił uwagę ks. dr Gęsiak.

Rada Stała KEP 18 grudnia 2020 r. zwróciła uwagę na nieuzgodnione z Konferencją Episkopatu Polski działania Fundacji Solo Dios Basta. Wskazała wówczas na inicjatywę modlitewną „Różaniec do Granic Czasu”.

>>> „Różaniec jest szkołą wzajemnej odpowiedzialności”

„Doceniając wkład laikatu w dzieło ewangelizacji, Rada Stała zauważa jednak, że Fundacja kolejny raz zaprasza do udziału w wydarzeniu, które pozbawione jest teologicznego i pastoralnego uporządkowania oraz przebiega poza Kościołem instytucjonalnym” – czytamy w komunikacie.

„W ocenie teologów, niektóre wydarzenia organizowane przez Fundację Solo Dios Basta, bazują m.in. na +magicznym+ traktowaniu praktyk religijnych, pobożności o wyłącznie pokutnym charakterze, błędnych interpretacjach Słowa Bożego, apokaliptycznej wizji historii i świata, a także na wybranych prywatnych objawieniach” – czytamy w komunikacie.

Biskupi zwrócili wówczas uwagę, że swoich inicjatyw fundacja nie przedstawia na forum KEP, a gremium to jej nie zatwierdziło.

„Konsekwencją takiego braku subordynacji jest fakt, że zarówno biskupi w diecezjach, jak i duszpasterze oraz wierni zaskakiwani są działaniami pozbawionymi jakiegokolwiek pastoralnego uporządkowania i hierarchicznego umocowania” – wyjaśniono w komunikacie. W związku z powyższym Rada Stała zaleciła wówczas „zachowanie dystansu odnośnie do działań Fundacji Solo Dios Basta.

W odpowiedzi fundacja wydała oświadczenie, że „z pokorą i niesłabnącą miłością do Kościoła Chrystusowego przyjmujemy stanowisko Rady.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze