Którego polskiego pisarza najbardziej lubił Karol Wojtyła?
Papieże niekoniecznie mówią o swoich ulubionych książkach. Jan Paweł II jest tutaj wyjątkiem. Jako miłośnik literatury, mówił o jednym ze swoich ulubionych autorów – polskim pisarzu Henryku Sienkiewiczu (1846-1916) – w swoim pierwszym kazaniu jako papież 22 października 1978 r. – przypomina katolicki portal „Aleteia”.
Jednym z jego największych pisarskich sukcesów była powieść „Quo Vadis” opowiadająca o prześladowaniach chrześcijan za czasów cesarza Nerona. W 1905 r. polski pisarz, publikujący również pod pseudonimem „Litwos”, otrzymał literacką Nagrodę Nobla. “Sienkiewicz pisał głównie powieści historyczne, ale także książki o tematyce współczesnej” – przypomina “Aleteia”.
Podczas pokazu filmowej wersji „Quo Vadis” w sierpniu 2001 r. w Watykanie, Jan Paweł II skomentował duchowe wątki powieści. Papież zauważył, że nowa produkcja kinematograficzna powstała w związku z Rokiem Jubileuszowym 2000, kiedy to „Chrystus w pewnym sensie na nowo przemierzył ulice Rzymu i całego świata”. “I za św. Augustynem znowu pytaliśmy: „Domine, quo vadis?”, „Jezus zaś, tak jak wtedy odpowiedział: »Venio iterum crucifigi« (Idę dać się na nowo ukrzyżować), to znaczy: idę odnowić swój dar zbawienia za wszystkich ludzi u progu trzeciego tysiąclecia” – mówił Jan Paweł II.
>>> Jak Karol Wojtyła stał się filozofem?
Zwrócił uwagę, że z tego punktu widzenia „nabiera głębokiego znaczenia reżyserski zamiar przemyślenia na nowo pytania Piotra, ale skierowanego do współczesnych ludzi: »Dokąd idziesz, człowieku?«. Czy wychodzisz na spotkanie Chrystusowi czy wybierasz inne drogi, które oddalają cię od Niego i od siebie samego?”.
Papież przypomniał, że uczestnicy prapremiery znajdują się dokładnie tam, gdzie rozgrywały się wydarzenia, o których opowiada zarówno książka, jak i film – na terenie cyrku Nerona, gdzie zginęło wielu chrześcijan, łącznie ze św. Piotrem. „Niemym świadkiem tamtych wydarzeń, tragicznych i pełnych chwały, jest obelisk, ten sam, który wówczas znajdował pośrodku cyrku, a od XVI wieku wznosi się w centrum Placu św. Piotra – serca świata katolickiego” – podkreślił Jan Paweł II. „Na szczycie tego właśnie obelisku widnieje Krzyż, który w ten sposób przypomina, że niebo i ziemia przeminą z cesarstwami i królestwami ludzkimi, ale Chrystus pozostaje: Ten sam wczoraj, dziś i zawsze” – dodał Ojciec Święty.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |