Katolicki Uniwersytet Lubelski, fot. wikimediacommons/By Kazimierz S. Ożóg – commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2173408

KUL i Areopag Uniwersytetów: nowy cykl debat o wojnie w Ukrainie

„Starcie wartości? Aksjologiczne aspekty wojny” to tytuł pierwszej debaty Areopagu Uniwersytetów, której głównym tematem – w nowej edycji – będzie agresja Rosji na Ukrainę z wszystkimi tego konsekwencjami dla Polski i świata, także prawnymi, społecznymi i gospodarczymi. Pierwsze spotkanie ekspertów, a także rektorów KUL, UW, UJ, UAM i UWM odbędzie się 24 czerwca w siedzibie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

Na KUL podczas pierwszej debaty w nowej edycji głos zabiorą przedstawiciele filozofii, teologii, nauk humanistycznych i nauk o komunikacji. Będą to dr hab. Hieronim Grala (UW), dr hab. Tomasz Żuradzki, prof. UJ, prof. dr hab. Ewa Nowak (UAM), prof. dr hab. Marek Melnyk (UWM) oraz ks. prof. dr hab. Marcin Składanowski (KUL).

>>> Delegacja KUL z rektorem jedzie do Ukrainy

Zachwianie wiary

„Dobro i nadzieja, zło i lęk ludzi naszych czasów, szczególnie doświadczających wojny i gwałtu, bólu i tułaczki, są również dobrem i nadzieją, złem i lękiem wspólnot uniwersyteckich. I nie można znaleźć nic prawdziwie ludzkiego, doświadczanego i poznawanego, co nie odbijałoby się echem troski w ich salach wykładowych” – podkreślili organizatorzy Areopagu Uniwersytetów, dodając, że wojna rosyjsko-ukraińska, tak jak wcześniej pandemia COVID-19, zachwiała wiarą społeczeństw Zachodu w stabilność i rozwój.

„Człowiek XXI wieku jest zdumiewająco podobny do swoich przodków z wieku XX, XVI czy V. Wydarzenia wojenne pokazują jak rozwój technologiczny rozmija się z rozwojem moralnym, z wartościami demokracji, tolerancji i kultury życia wspólnego” – dodali.

fot. unsplash

Debata

Spotkanie poświęcone aksjologicznym aspektom konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą Polski poprowadzi dr hab. Robert Szwed (KUL). Formuła debaty, która będzie transmitowana online w mediach społecznościowych KUL, przewiduje jej otwarcie przez władze uczelni – poza rektorem KUL ks. prof. Mirosławem Kalinowskim obecność zapowiedzieli rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UJ prof. Jacek Popiel, rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska i rektor UWM dr hab. Jerzy Andrzej Przyborowski, prof. UWM – następnie wystąpienia ekspertów i ich dyskusję, a także ustalenie najważniejszych konkluzji.

Podczas kolejnych trzech debat na UJ, UAM i UW eksperci omówią prawne, społeczne i gospodarcze zagadnienia związane z inwazją Rosji na Ukrainę. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w spotkaniu pt. „Prawo do przemocy? Prawne aspekty wojny” udział wezmą m.in. politolodzy i badacze zajmujący się bezpieczeństwem, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w debacie pt. „Uchodźcy. Koegzystencja czy asymilacja. Społeczne aspekty wojny” m.in. socjolodzy i psycholodzy, a na Uniwersytecie Warszawskim w spotkaniu „Zarabiać na przemocy? Gospodarcze aspekty wojny” m.in. eksperci w dziedzinie ekonomii i bankowości.

fot. EPA/SEDAT SUNA

Uniwersytet a wojna

Pełnomocnicy merytoryczni, którzy opracowali tematykę nowej edycji Areopagu Uniwersytetów, zatytułowaną „Uniwersytet a wojna”, to prof. Lucyna Błażejczyk-Majka (UAM), ks. dr hab. Cezary Smuniewski (UW), prof. Leszek Sosnowski (UJ) oraz prof. Jacek Wojtysiak (KUL).

Główną ideą Areopagu Uniwersytetów, któremu patronuje KRASP – Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, jest prowadzenie debaty publicznej o wyzwaniach współczesności w przestrzeni uniwersyteckiej. To inicjatywa środowiska akademickiego czterech uczelni – Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W 2021 r., w pierwszej edycji Areopagu Uniwersytetów, eksperci omawiali zagadnienia dotyczące pandemii COVID-19, w tym systemu wartości, granic etycznych medycyny, relacji społecznych i problemów gospodarczych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze