Katolicki Uniwersytet Lubelski, fot. wikimediacommons/By Kazimierz S. Ożóg – commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2173408

KUL: sesja naukowa „Ekumenizm na Wojnie. Super-Panel”

23 stycznia 2024 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II została zorganizowana sesja naukowa pt. „Ekumenizm na Wojnie. Super-Panel”, której celem było przedstawienie możliwości rozwoju dialogu międzywyznaniowego podczas konfliktów zbrojnych. 

Wydarzenie łączyło się z lubelskimi obchodami Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku przebiega on pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10,27).

Rozmowy w czasie panelu prowadzili przedstawiciele lokalnych oraz zagranicznych ośrodków akademickich: ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL, katedra teologii protestanckiej, prof. dr hab. Piotr Kopiec, katedra teologii protestanckiej, ks. dr hab. Sławomir Pawłowski SAC, kierownik sekcji ekumenizmu KUL, katedra teologii prawosławnej oraz ks. dr Oleh Zharuk, rektor ukraińskiego Instytutu Teologicznego w Gródku Podolskim wraz z dr Ireną Saszko, prorektor tego Instytutu.

W słowach rozpoczynających spotkanie ks. prof. Przemysław Kantyka podkreślił, że ekumenizm ma wiele wspólnego z tym jak rozumiany jest pokój przez poszczególne wspólnoty wyznaniowe. Jednocześnie dodał, że Kościoły wraz z wiernymi na różne sposoby są uczestnikami wojny. – Udział Kościołów w konfliktach zbrojnych jest wieloraki. Przede wszystkim duszpasterze i ich wierni cierpią z powodu wojny. Okazuje się jednak, że władze niektórych wspólnot religijnych są na różnych szczeblach zaangażowane nie w same działania wojenne, ale w popieranie wojny lub jej krytykowanie – mówił dziekan.

W ramach wydarzenia zostały podjęte rozważania kilku obszarów tematycznych m.in. postępowania ruchu ekumenicznego wobec dawnych i współczesnych wojen, oraz chrześcijańskiej nauki o pokoju.

>>> Przedstawiciele wyznań oraz mniejszości narodowych i etnicznych spotkali się z parą prezydencką

– Ze wszystkich przedsięwzięć ekumenicznych największe zasługi w niesieniu pomocy psychologicznej, duchowej i humanitarnej ofiarom wojny w Ukrainie ma Chrześcijańska Służba Ratunkowa. Organizacja została założona w 2015 r. i działa z ramienia Kościoła rzymskokatolickiego. Oprócz katolików obu tradycji, należą do niej również prawosławni, luteranie, baptyści, a nawet żydzi mesjanistyczni – podkreśliła dr Saszko.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to wydarzenie o charakterze ekumenicznym, trwające od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez Paula Wattsona, pioniera ruchu ekumenicznego, aby obejmował czas między dniem wspomnienia św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. W tym czasie chrześcijanie wielu różnych tradycji i wyznań z całego świata gromadzą się, aby szczególnie modlić się o jedność. Materiały do tegorocznych nabożeństw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf (CCN).

Organizatorami Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Lublinie są Polska Rada Ekumeniczna okręgu Lublin, Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna, Polskie Forum Chrześcijańskie, Instytut Ewangelizacji Świata „Misja ICPE”, Wspólnota Chemin Neuf, Sekcja Ekumenizmu KUL.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze