ONZ

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

ONZ: Rada Praw Człowieka rekomenduje Chinom m.in. zniesienie kary śmierci

Ambasadorowie biorący udział w Powszechnym Przeglądzie Okresowym (UPR) Chin, który odbył się we wtorek na forum Rady Praw Człowieka, zwracali uwagę władzom w Pekinie na łamanie praw człowieka, zwłaszcza w Sinciang i rekomendowali zniesienie kary śmierci.

Ponadto zalecali podjęcie działań na rzecz poszanowania wolności i zaprzestania nękania mniejszości etnicznych.

Powszechny Przegląd Okresowy (UPR) to mechanizm, który pozwala Radzie Praw Człowieka raz na cztery lata dokonać przeglądu danych dotyczących praw człowieka we wszystkich 193 państwach członkowskich ONZ.

Ambasador Chin w Genewie, Chen Xu podkreślił postępy Chin w eliminacji ubóstwa; powiedział, że obywatele angażują się w „demokratyczne wybory” i przekonywał, że wolność wyznania jest chroniona.

„Wkroczyliśmy na ścieżkę rozwoju praw człowieka, która jest zgodna z trendem czasów i odpowiednia do warunków krajowych Chin oraz tak zwanych historycznych osiągnięć w tym procesie” – podkreślił Chen.

Chiny miały łącznie 70 minut na przedstawienie swoich racji, podczas gdy pozostali z ponad 160 ambasadorów przy ONZ mieli 45 sekund na przekazanie opinii i zaleceń.

Dyplomaci, głównie z krajów zachodnich, wyrażali „głębokie zaniepokojenie represjami” w prowincji Sinciang i działaniami zmierzającymi w stronę wymazania tożsamości kulturowej i religijnej w Tybecie czy Mongolii Wewnętrznej.

>>> ONZ: ponad pół miliona osób w Strefie Gazy w obliczu katastrofalnego głodu

Sprawa Ujgurów

Wtorkowy przegląd był pierwszym od czasu, gdy wysoki komisarz ds. praw człowieka przy ONZ opublikował w 2022 r. raport stwierdzający, że przetrzymywanie Ujgurów w Sinciangu może stanowić zbrodnie przeciwko ludzkości. Pekin zaprzecza wszelkim nadużyciom.

Wielu przedstawicieli wezwało ChRL do „zaprzestania kryminalizacji” pokojowych form ekspresji przekonań przez grupy etniczne i religijne „pod pretekstem ochrony bezpieczeństwa państwa”.

Do „uwolnienia pisarzy, blogerów, dziennikarzy, obrońców praw człowieka i innych osób arbitralnie zatrzymanych za korzystanie z prawa do wolności wypowiedzi i zagwarantowania tego prawa, w tym w Hongkongu” wezwał m.in. przedstawiciel Danii Ib Petersen. Zwrócił on uwagę na następstwa narzuconej na byłą kolonię brytyjską kontrowersyjnej ustawy o bezpieczeństwie narodowym w 2020 r.

Ustanowienie moratorium na karę śmierci, a następnie jej zniesienie zaleciła Chinom Anita Pipan, ambasador Słowenii, której wtórowało wielu innych dyplomatów.

Zbigniew Czech, Stały Przedstawiciel RP z „zadowoleniem” przyjął „ciągły postęp w redukcji ubóstwa w Chinach”, po czym wezwał m.in. do „przyznania wysokim komisarzom ONZ ds. praw człowieka i specjalnym sprawozdawcom pełnego dostępu do wszystkich regionów Chin”.

Syria, Tadżykistan, Surinam, czy Tunezja znalazły się wśród państw, które pochwaliły osiągnięcia Chin w sferze praw człowieka w ciągu ostatnich pięciu lat.

„Z przykrością zauważamy, że kilka krajów rażąco oskarżyło i oczerniło Chiny, opierając się nie na faktach, ale na ideologicznych uprzedzeniach oraz bezpodstawnych plotkach i kłamstwach” – powiedział w podsumowaniu Chen. „Jest to niezgodne z celami i zasadami UPR” – dodał.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze