fot. unsplash

Kwietna łąka przy parafii? To doskonały pomysł!

O wysiewanie kwietnych łąk, dbałość o środowisko i pielęgnowanie zieleni, szczególnie w święto Matki Bożej Zielnej, zaapelowali członkowie ruchu Zielone Parafie.

W niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana także świętem Matki Bożej Zielnej. Z tej okazji członkowie ruchu Zielone Parafie zachęcili w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej do wdrażania przyjaznych ludziom i środowisku rozwiązań w parafiach w całej Polsce. „15 sierpnia będziemy gromadzić się w świątyniach, dziękując Bogu za dar stworzenia i urodzaj, którym nas obdarza. Niech w naszych parafiach troska o boże stworzenie będzie widoczna cały czas” – zaapelowali autorzy.

>>> Parafie powinny być wzorem ekologicznych rozwiązań [ROZMOWA] 

fot. unsplash

Zaznaczyli, że ludzie muszą dbać o zieloną przestrzeń wokół nich. „Tereny zielone pomagają utrzymać wilgoć w środowisku i obniżają temperaturę panującą w miastach, co odczuwalne jest zwłaszcza w miesiącach letnich. Dbając o zieleń, chronimy również różnorodność biologiczną” – podkreślili. Zaproponowali, aby przed kościołami, na skwerach czy przy drogach wysiewać kwietne łąki, które są „piękne, praktyczne i ekologiczne”. „Kwietne łąki doskonale wiążą wilgoć w glebie, filtrując wodę opadową. Nie wymagają intensywnego podlewania ani częstego koszenia tak jak trawniki, przez co zmniejszają koszty utrzymania. Kwietna łąka to prawdziwa bioretencja i przy okazji siedlisko dla setek gatunków roślin i zwierząt – przede wszystkim dla pszczół, o które należy szczególnie dbać” – wyjaśnili.

>>> Kompostownik, cysterna na deszczówkę, kwietnia łąka i byliny – to wszystko przy ekologicznej parafii

kościół św. Rity
fot. arch. Witold Lesner

Program „Zielone parafie” jest inicjatywą Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska – polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Global Catholic Climate Movement, zrzeszającej ponad 700 organizacji katolickich i tysiące wiernych na całym świecie w celu realizacji wezwania do troski o stworzenie w obliczu kryzysu klimatycznego. Celem programu jest wdrożenie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej ekologiczne. Założenia programu opierają się na ekologii integralnej w duchu encykliki „Laudato si'” papieża Franciszka, w której wskazuje na głęboki i palący kryzys ekologiczno-społeczny i apeluje o wzięcie odpowiedzialności za świat, który współtworzymy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze