fot. PAP /

Jak będą wyglądały uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze?

Obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia NMP to na Jasnej Górze jeden z największych odpustów. Tysiące pielgrzymów, głównie pieszych przybywa, by spotkać się z Jasnogórską Maryją. Świętowanie rozpoczyna się już kilka dni wcześniej, kiedy wchodzą duże diecezjalne pielgrzymki.

Każdej z nich towarzyszą księża biskupi, którzy celebrują uroczyste msze św. Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP upływać będzie na wielkim dziękczynieniu za VI Światowe Dni Młodzieży w 30. rocznicę tego przełomowego wydarzenia, które pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyło się w Częstochowie w 1991 r.

Msze i nabożeństwa 15 sierpnia

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia o godz. 8.00 sprawowana będzie na Szczycie msza św. dla uczestników pieszych pielgrzymek warszawskich. Przyjdzie ich osiem: 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza, Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, grupy „17” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, Pielgrzymka Żołnierzy, Niepełnosprawnych, Strażaków, Warszawsko – Praska Pielgrzymka Piesza i Pielgrzymka Tradycji Katolickiej. Eucharystii przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski a homilię wygłosi o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

>>> Pielgrzymi będą wchodzili do Częstochowy 10 trasami

fot. cathopic

Główna Suma odpustowa z poświęceniem ziół i kwiatów odprawiona zostanie o godz. 11.00 pod przewodnictwem i z kazaniem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. O godz. 18.30 Wałami Jasnej Góry przejdzie Procesja Eucharystyczna, po której o godz. 19.00 odprawiona zostanie msza św. W obchodzone, 15 sierpnia, święto Wojska Polskiego Apel Jasnogórski o 21.00 poprowadzi bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego i wezmą w nim udział reprezentanci Wojska Polskiego. Po Apelu na placu przed Szczytem w rocznicę „Cudu nad Wisłą” oddane zostaną salwy armatnie. Tak, jak w 1991r. i teraz zabrzmi „Abba Ojcze” wyśpiewane przez pielgrzymów i polskich artystów. 13-14 sierpnia na Jasnej Górze odbędzie się Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy” organizowany przez Telewizję Polską.

Piosenki ulubione przez Jana Pawła II

W drugim jego dniu artyści zaprezentują utwory szczególnie bliskie sercu św. Jana Pawła II, a pątnicy i częstochowianie będą mogli razem je wyśpiewać, tworząc wielką wspólnotę. W ramach koncertu „Abba Ojcze – pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II usłyszymy m.in.: Halinę Mlynkovą, zespół Pectus, Edytę Górniak, Ryszarda Rynkowskiego, Mietka Szcześniaka, Halinę Frąckowiak, Piotra Cugowskiego. Wieczór wdzięczności i radości rozpocznie się 14 sierpnia o godz. 20.15. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Na placu przed szczytem stoi już wielkich rozmiarów scena i jak podkreślają paulini, ponieważ wydarzenie odbywa się na wolnym powietrzu, to miejsce znajdzie się tu dla każdego.

fot. wikimedia/Red Cross Unit München-Nord 3 Harthof/Hasenbergl

W Kościele uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski błogosławi się wiązanki kwiatów i ziół. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak najbardziej na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski. Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny decyzją komunistycznych władz, w 1955 roku przestał być dniem wolnym od pracy. W maju 1989 roku Sejm RP przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy. Paulini przypominając o konieczności zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa zapraszają na Jasną Górę.

Msza po angielsku

Odpowiadając na liczne prośby pielgrzymów z zagranicy, 15 sierpnia, na Jasnej Górze o godz. 8.00 zostanie odprawiona msza św. w języku angielskim. Jak zauważa kustosz sanktuarium, wobec ograniczeń sanitarnych czasem bardzo restrykcyjnych w różnych krajach i braku możliwości bezpośredniego udziału w uroczystościach, paulini postanowili umożliwić duchową łączność czcicielom Matki Bożej spoza granic Polski. Mszę św. dla Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii transmitować będzie amerykańska katolicka stacja telewizyjna EWTN. Będzie też dostępna na jasnogórskim kanale na YouTubie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze