Łagiewniki: obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia
Nabożeństwo Drogi Miłosierdzia pod hasłem „Krzyż niosący nadzieję”, czuwanie modlitewne oparte na tekstach św. Faustyny, różaniec w intencji ojczyzny oraz Msza św. sprawowana o północy przez bp. Jana Zająca – to wydarzenia, które rozpoczęły w sobotę wieczorem obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia odbywają się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem wolności”. Rozpoczęły się w sobotę wieczorem od nabożeństwa Drogi Miłosierdzia, w którym uczestniczyli czciciele Bożego Miłosierdzia. Jest to nabożeństwo przypominające drogę krzyżową, podczas której przywoływane są sceny z życia Jezusa, dotyczące czynów miłosierdzia. Autorem modlitwy jest rektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. Franciszek Ślusarczyk.
W trakcie nabożeństwa abp Marek Jędraszewski mówił do wiernych, że Chrystus zmartwychwstał raz na zawsze i dlatego konsekwencje Jego zwycięstwa nad śmiercią, grzechem i szatanem odczuwane są także dla współczesnego człowieka. – Chrystus działa w Kościele i poprzez Kościół jako ten, który wzywa innych do zmartwychwstania ze swoich słabości, grzechów, upadków. I w tym sensie to, co się wydarzyło na Jego Drodze Krzyżowej ciągle trwa i ciągle odnosi się do nowych pokoleń ludzkich i odnajdujemy prawdę Drogi Krzyżowej także w swoim życiu – podkreślił metropolita krakowski. Dodał, że Chrystus zmartwychwstały ciągle zatroskany jest o los każdego człowieka. – Każda historia człowieka jest wpisywaniem się w zbawcze dzieło Pana naszego Jezusa Chrystusa, w Jego krzyż, który niesie nadzieję, w Jego modlitwę, by Bóg Ojciec przebaczył nam nasze grzechy, w Jego oczekiwanie byśmy powstali, byśmy za każdym razem mieli odwagę na nowo powstawać – podkreślił hierarcha.
O północy honorowy kustosz sanktuarium bp Jan Zając odprawił Mszę św. W trakcie homilii powiedział, że spotkanie apostołów z Jezusem stało się poruszającym doświadczeniem, ponieważ wyrwało ich z lęku i niepokoju, obudziło odwagę w wyznawaniu wiary. – Tylko osobiste spotkanie z Chrystusem prowadzi do zwycięstwa. Wszystko bowiem co z Boga zrodzone, jak mówi Pismo Święte, zwycięża świat – wyjaśniał hierarcha. – Tym zwycięstwem, które zwyciężyło świat jest nasza wiara – dodał. Zdaniem biskupa przebaczenie jest wyzwoleniem, a grzech jest niewolą. – Z tej niewoli człowiek zostaje wyzwolony. Przebaczenie usuwa wszelkie więzy krepujące człowieka, a miłosierdzie objawione w sakramencie pokuty przynosi człowiekowi wolność duchową – tłumaczył. Jak dodał, aby to było możliwe, konieczne jest osobiste spotkanie z Jezusem.
Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, bp Zając powiedział, że dzieje narodu toczą się w „duchowym Wieczerniku”, a Jezus ofiarowuje dary odkupienia, które dają najwięcej siły ludziom i wspólnocie wierzących, aby przetrwać trudne czasy, znieść upokorzenie, nie załamać się w niewoli i odważnie dążyć do wolności. – Łatwo możemy odkryć, że dary, o których mówi Ewangelia zostały hojnie ofiarowane kolejnym pokoleniom Polaków. Najpierw otrzymaliśmy dar pokoju serca, płynący z obecności Jezusa, bo Boży pokój usuwa lęk. Czyż nie taka była postawa licznych męczenników czasu zaborów, wojny i reżimu komunistycznego? – mówił hierarcha.
– Dziękujemy Chrystusowi za to, że dał siłę tak licznym Polakom, aby wiernie służyli Jemu samemu i swoim bliźnim – dodał. Bp Zając. Honorowy kustosz sanktuarium zaapelował do wiernych, aby przyjęli orędzie o Bożym Miłosierdziu przekazane przez św. Faustynę i nauczanie św. Jana Pawła II.
Tegoroczne uroczystości święta Bożego Miłosierdzia odbywają się w roku 80-lecia śmierci św. Faustyny i 150. rocznicy obecności Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie. Wydarzeniu towarzyszy hasło „Miłosierdzie źródłem wolności”, które nawiązuje do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Centralne obchody odbędą się o godz. 10. Mszy św. przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W Godzinie Miłosierdzia pielgrzymi będą modlić się pod przewodnictwem kustosza sanktuarium ks. Franciszka Ślusarczyka. O 16 Mszy św. będzie przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus OFM, a o 18 kard. Stanisław Dziwisz.
Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”.
Podczas swojej pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Do sanktuarium przybywa corocznie 1,5 – 2 milionów pielgrzymów z Polski i wszystkich kontynentów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |