Lampedusa, fot. arch EPA

Lampedusa: pamięć o migrantach, którzy utonęli na morzu

Biskupi katoliccy oraz rząd Burkina Faso pragną upamiętnić na włoskiej wyspie Lampedusa migrantów, którzy utonęli w wodach Morza Śródziemnego.

O wizycie delegacji państwowej i kościelnej na wyspie poinformowała katolicka Wspólnota św. Idziego (Sant’Egidio). W środę przed południem, w porcie Porta d’Europa planowane jest uczczenie pamięci ofiar utonięć. Na czele 13-osobowej delegacji stoi przewodniczący Konferencji Biskupów, metropolita Bobo-Dioulasso bp Paul Ouédraogo.

Obok upamiętnienia ofiar śmiertelnych przewidziane są spotkania z przedstawicielami mieszkańców Lampedusy, a także ministerstw spraw zagranicznych Włoch i Burkina Faso. Jest też planowana Msza święta., którą odprawi kard. Philippe Ouédraogo, arcybiskup Wagadugu. W tych dniach biskupi Burkina Faso przebywają w Watykanie z wizytą ad limina. Przyjął ich, wraz z biskupami z Nigru, papież Franciszek.

Ad limina – to termin, który oznacza zobowiązanie (regulowane prawem kościelnym) biskupów do odwiedzenia w ustalonym czasie (najczęściej co pięć lat), grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła oaz przedstawienia papieżowi sprawozdania o stanie swoich diecezji.

Burkina Faso to państwo w Afryce Zachodniej. Nazwa oznacza „kraj prawych ludzi” w językach mossi i diula, będących głównymi rdzennymi językami kraju.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze