fot. unsplash

Laryngolodzy z Radomia nie tylko usuwają nowotwory, ale także rekonstruują ubytki

Z pobranego z uda płata skórno-powięziowego rekonstruują język, dno jamy ustnej czy wargę usunięte pacjentowi w związku z zawansowanym nowotworem. Laryngolodzy z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu otrzymali za stosowanie skomplikowanych, ale dających dobre efekty metod, nagrodę Eskulapa Mazowsza 2022.

40 proc. chorych, którzy trafiają na Kliniczny Oddział Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego (MSS) w Radomiu to pacjenci z nowotworami głowy i szyi. „Dotyczą one takich narządów jak: wargi, jama ustna, gardło, zatoki przynosowe, ślinianki, krtań czy ucho” – powiedział PAP kierownik oddziału prof. Kamal Morshed.

Zaznacza, że nowotwór w zaawansowanym stanie potrafi zająć dużą część zaatakowanego narządu wraz z sąsiadującymi okolicami. „Żeby uratować pacjentowi życie, niezbędna jest resekcja guza. Po jego wycięciu powstaje jednak duży ubytek i potrzebna jest rekonstrukcja” – wyjaśnił profesor.

>>> Dużo zachorowań na grypę, ministerstwo zdrowia wprowadza dwie nowe zasady

fot. pixabay

Operacja i rekonstrukcja organów

Radomscy lekarze robią i jedno, i drugie, czyli resekcję guza wraz z rekonstrukcją ubytków pooperacyjnych za pomocą płatów z mikrozespoleniem naczyń. Jednym z ostatnich operowanych tą metodą pacjentów był 58-letni mężczyzna z rakiem dna jamy ustnej, języka i żuchwy, z przerzutami do węzłów chłonnych na szyi w okolicy podżuchwowej. Sam guz z naciekami był ogromny, miał około 10 cm średnicy. „Gdybyśmy wycięli całość i nie zdecydowali się na rekonstrukcję, pacjent zostałby z bardzo oszpeconą twarzą, miałby problemy z jedzeniem, piciem i mową” – powiedział prof. Morshed.

Operacja trwała prawie 10 godzin, jednocześnie pracowały dwa zespoły. Najpierw usunięto pacjentowi guz, a następnie przystąpiono do rekonstrukcji. „Pobrany z uda płat o wymiarach ok. 10 cm szerokości i 24 cm długości pozwolił na zamknięcie całego ubytku. Zrekonstruowaliśmy wargi, język, dno jamy ustnej i przednią część okolicy podżuchwowej, gdzie także był naciek” – wyjaśnił specjalista. W ocenie profesora, pacjent powoli dochodzi do siebie po operacji. Czeka go jeszcze radioterapia. Będzie mógł pić i jeść płynne rzeczy. Co prawda przednia część języka nie będzie ruchoma, ale mężczyzna będzie mógł mówić w sposób zrozumiały.

>>> Aktywność fizyczna dobrze wpływa na genom

Podobne operacje jak te w mazowieckim szpitalu przeprowadzane są w pojedynczych klinikach w kraju. W Radomiu wykonuje się je od 2021 r. i dlatego uznano je tutaj za pionierskie i określono mianem „Osiągnięcie medycznym roku” na Mazowszu. Zespół laryngologów pod kierownictwem prof. Morsheda został na początku grudnia nagrodzony Eskulapem Mazowsza 2022. To nowa nagroda samorządu mazowieckiego, która ma promować dokonania medyków.

fot. pexels

Potrzebna aparatura

Obecnie zespół laryngologów z MSS przygotowuje się do operacji rekonstrukcyjnych w przypadkach guzów podstawy przedniego dołu czaszki i zatok. „Marzy nam się np. dobrej jakości precyzyjny mikroskop, respirator do wentylacji dyszowej oraz nawigacji. Taka aparatura na pewno umożliwiłaby nam dalszy rozwój” – przyznaje profesor pytany o potrzeby oddziału.

W Oddziale Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej MSS wykonywany są szeroki zakres zabiegów. Oprócz leczenia operacyjnego nowotworów głowy i szyi i rekonstrukcja ubytków pooperacyjnych, wykonuje się tu także m.in. zabiegi operacyjne za pomocą lasera CO2, np. w przypadku raka krtani, jamy ustnej czy gardła. Przeprowadzane są tutaj także mniej skomplikowane zabiegi np. operacja korekcyjna przegrody nosa, usunięcie polipów nosa i zatok, usunięcie migdałków, czy plastyka podniebienia za pomocą lasera, plastyka łuków podniebiennych i języczka u pacjentów z zespołem obturacyjnego bezdechu śródsennego.

Rocznie z powodu schorzeń laryngologicznych na oddziale leczonych jest ok. 1,5 tys. pacjentów, w tym ponad 1,2 tys. operacyjnie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze