epa05600603 YEARENDER 2016 MARCH A general view for the historical city of Palmyra with the Fakhr-al-Din al-Maani Castle also known as Palmyra Castle in the background, Syria, 31 March 2016. The Syrian directorate of antiquities and museums reported wide destruction of statues and monuments in the ancient city Palmyra, which was recaptured from the Islamic State (IS) jihadist group. Palmyra, which is located in Homs province, was captured by the IS militant group on 20 May 2015 and was partly destroyed. EPA/STR Dostawca: PAP/EPA.

Ławrow i Kerry chcą szukać rozwiązania kryzysu wokół Aleppo

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rosyjski min. spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i szef dyplomacji USA John Kerry rozmawiali przez telefon o sytuacji w Syrii i zgodzili się, że eksperci powinni dalej szukać sposobów na rozwiązanie kryzysu wokół Aleppo – podało rosyjskie MSZ.

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji podało w komunikacie, że rozmowa odbyła się z inicjatywy Amerykanów.

„W centrum dyskusji była sytuacja w Syrii. Siergiej Ławrow zwrócił uwagę na nielegalne grupy zbrojne kontrolujące wschodnią cześć Aleppo, które w odpowiedzi na ogłoszoną przez syryjskie władze przerwę humanitarną otworzyły ogień do cywilów, próbujących opuścić miasto oraz przypuściły nowe ataki” – relacjonuje rosyjski resort dyplomacji cytowany przez agencję TASS.

W komunikacie zwrócono też uwagę, że Ławrow powiedział Kerry’emu, że Stany Zjednoczone muszą wywiązać się ze swych wcześniejszych zobowiązań i oddzielić umiarkowanych bojowników wspieranych przez Waszyngton od grup terrorystycznych.

Według MSZ szefowie dyplomacji Rosji i USA omawiali też inne tematy, takie jak sytuacja w Iraku, a także poruszyli kwestie stosunków dwustronnych.

Tego samego dnia wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ogłosił, że sprawa przedłużenia „rozejmu humanitarnego” w Aleppo, gdzie wznowione zostały starcia między syryjskimi siłami rządowymi a rebeliantami, „jest nieaktualna”. Jak powiedział, „przerwa humanitarna” w nalotach na Aleppo zakończyła się w sobotę wieczorem i Moskwa nie rozważa obecnie powrotu do rozejmu. Riabkow zastrzegł, że ewentualne dalsze przedłużenie rozejmu będzie zależało od działań bojowników syryjskiej opozycji.

Podczas trzydniowego rozejmu w Aleppo, mimo przerwania walk, mieszkańcy nie odważyli się opuścić oblężonego miasta; nie przeprowadzono też ewakuacji rannych i chorych z opanowanych przez rebeliantów i oblężonych przez siły syryjskie dzielnic.

PAP (lm/ ro)

fot. PAP/EPA/STR

Ławrow i Kerry chcą szukać rozwiązania kryzysu wokół Aleppo
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze