Fot. Hubert Piechocki

Lednica: tłumy na polach pod Bramą – Rybą! [ZDJĘCIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od samego rana tłumy pielgrzymów z całej Polski przybywają na Pola Lednickie pod Gnieznem. Odbywa się tam dzisiaj XXIII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Tym razem towarzyszy mu hasło „Wiesz, że Cię kocham”.

W pierwszą sobotę czerwca od lat Pola Lednickie zapełniają się młodymi ludźmi, uczestnikami spotkań Lednica 2000. Ściągnął ich tutaj po raz pierwszy w 1997 roku o. Jan Góra, poznański dominikanin. Od tego czasu pod bramą w kształcie ryby co roku gromadzą się tłumy, by wspólnie wybrać Chrystusa na swojego Pana i Zbawcę.

Fot. Hubert Piechocki


Recepcje lednickie otwarto o 8 rano. Spotkanie oficjalnie rozpocznie się o godzinie 17, jednak już w tej chwili na Polach Lednickich jest kilkadziesiąt tysięcy młodych osób. W południe odmówili Anioł Pański. Teraz rozmawiają, integrują się, a także uczestniczą w próbach pieśni i tańców lednickich. Jak zwykle dzięki muzyce wielka lednicka łąka ożyła. W tym roku tańce lednickie prowadzone są przez rekordową liczbę 2,5 tys. tancerzy lednickich. Siewcy Lednicy przygotowali też na tegoroczną Lednicę nowy utwór – pieśń „Podnoszę głowę”. 

Fot. Hubert Piechocki


O 15.00 uczestnicy odmówią wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Potem z młodymi spotka się bp Marek Solarczyk, który kilka miesięcy temu brał udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. O 17.00 uczestnicy Lednicy usłyszą dzwon i zaśpiewają „Bogurodzicę”. W pierwszej części spotkania rozważany będzie temat spowiedzi. W tej części m.in. księża zebrani na polach uklękną, a uczestnicy spotkania będą się modlić nad nimi – czyli nad spowiednikami. 

Fot. Hubert Piechocki


Druga część spotkania to „Opowiem Ci o Eucharystii”. Uczestnicy spotkania będą wspólnie – w parach – opowiadać sobie, kim jest dla nich Jezus. O 20.00 rozpocznie się msza św. z uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Po Eucharystii zaplanowano wspomnienie św. Jana Pawła II, który od samego początku związany był z Ruchem Lednickim. Młodzi usłyszą też przemówienie, które skierował do nich papież Franciszek. 

Fot. Hubert Piechocki


„Opowiem Ci o miłości” – to kolejna część spotkania, w czasie której będzie miało miejsce misterium pieczęci. Pieczęć to symbol, który otrzymali w tym roku uczestnicy spotkania pod Bramą – Rybą. Znajdują się na niej sigla biblijne z Pieśni nad Pieśniami (PnP 8, 6-7). W tej części spotkania młodzi podziękują Bogu za to, co robi dla nich w sakramencie spowiedzi i Eucharystii. Będą chcieli doświadczyć opieczętowania Bożą miłością. Później na polach pojawi Najświętszy Sakrament. Roztańczone przez cały dzień sektory zamilkną i będą adorować Chrystusa Eucharystycznego. Potem po raz kolejny dokonają wyboru Jezusa na swojego Pana i Zbawiciela. Na końcu spotkania wszyscy radośnie – ze śpiewem na ustach – przejdą przez Bramę – Rybę. 

Galeria (54 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze